TechnoLabs.Net https://www.technolabs.net Teknoloji haberleri | Cep Telefonu İnceleme | Bilim Haberleri | TechnoLabs Sat, 04 Apr 2020 18:31:27 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.4 https://www.technolabs.net/wp-content/uploads/2020/03/cropped-tl-favicon-32x32.png TechnoLabs.Net https://www.technolabs.net 32 32 İnternet hız testi. İnternet hızınızı ücretsiz ölçün https://www.technolabs.net/internet-hiz-testi-internet-hizinizi-ucretsiz-olcun/ https://www.technolabs.net/internet-hiz-testi-internet-hizinizi-ucretsiz-olcun/#respond Sat, 04 Apr 2020 18:31:25 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78594 nPerf ile iş ortaklığımız sayesinde evinizde, telefonunuz rahatça ve ücretsiz kullanabileceğiniz internet hız testi sayfamızı sizler ile paylaşıyoruz.

The post İnternet hız testi. İnternet hızınızı ücretsiz ölçün appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
İnternet hız testi, sürekli kullanmasak da el altında olmasında fayfa bulunan bir uygulama. Kimi zaman hizmet aldığımız operatör tarafından bize yeterli hız verilmediğini düşünüyoruz. Bunun için Speedtest gibi farklı siteler aracılığı ile hızımızı ölçmeye çalışıyoruz.

TechnoLabs.Net olarak bu hizmeti bizler de size sunmak için kollarımızı sıvadık ve nPerf ile iş ortaklığı kurduk. nPerf‘i, daha önce Türkiye’deki İnternet Hızları üzerine hazırladığımız haberlerimizden hatırlayanlarınız olacaktır.

Hız testini yapmak oldukça basit. Aşağıda bulunan daire içindeki “Testi Başlat” linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

İnternet hız testi. İnternet hızınızı ücretsiz ölçün

Aşağıdaki rapora göre mobil ağlarda, Turkcell açıkça fark rakiplerine fark yaratmış durumda. 35 Mb / s indirme ve 13 Mb / s’lik bir yükleme hızı ile ile Turkcell, rakiplerinin çok önünde bulunuyor.

Testler 2G/3G/4G hızları kullanılarak yapılmış. Kullanıcılar, NPerf uygulaması kullanarak, 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 arasında 43.123 test gerçekleştirmişler.

Testlerin başarı oranı, yapılan başarılı test sayısına göre sıralanmış. Tarayıcı testinde ise internet kullanıcılarının en sık ziyaret ettiği 5 web sitesinin yükleme sürelerinin ortalama performansı alınmış (YouTube hariç).

nPerf Mobil İnternet Raporu. İnternet hız testi. İnternet hızınızı ücretsiz ölçün
nPerf tarafından bir yıl boyunca yapılan testler sonucuna göre, en iyi mobil internet Turkcell tarafından veriliyor. Vodafone bu konuda en yetersizi.

4G testlerini de yapan nPerf her operatör için 4G performans sonuçlarını belirledi. Sonucun uygunluğu için, terminaller üzerinde yapılan tüm testler 4G’den faydalanmayı zorunlu kılmayanlar testler yapıldı

nPerf‘in notu: Operatörlerin planlarını ayırt edemiyoruz. Sonuç olarak, 4G planından yararlanmayan, ancak 4G mobil planına sahip olan kullanıcılar sonuçlardan hariç tutulmadı.

LTE testinde istatistikler, 4G terminallerinde yapılan 45.355 testlere dayanmaktadır.

LTE hızları

Bu grafiğe göre Vodafone 4G/LTE testinde Turkcell’in çok az farkla önünde yer alıyor.

NPoints olarak ifade edilen nPerf skoru, bir bağlantının kalitesinin genel bir görüntüsünü verir. Ölçülen bit hızlarını (indirmelerde 2/3 + yüklemelerde 1/3), gecikmeyi dikkate alır ve QoE testlerinden eşit şekilde etkilenir (navigasyon / akış). Oranlar ve gecikme noktalarının değeri, kullanıcının sahip olduğu algıyı daha iyi temsil etmek için logaritmik bir ölçekte hesaplanır.

Bu nedenle, bu puan kullanıcı tarafından hissedilen bağlantının toplam kalitesini yansıtır.

The post İnternet hız testi. İnternet hızınızı ücretsiz ölçün appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/internet-hiz-testi-internet-hizinizi-ucretsiz-olcun/feed/ 0
Vodafone Vakfı sokak hayvanlarına yardıma çağırıyor https://www.technolabs.net/vodafone-vakfi-sokak-hayvanlarini-yardima-cagiriyor/ https://www.technolabs.net/vodafone-vakfi-sokak-hayvanlarini-yardima-cagiriyor/#respond Sat, 04 Apr 2020 08:53:58 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78589 Vodafone Vakfı sokak hayvanlarına yardıma çağırıyor

The post Vodafone Vakfı sokak hayvanlarına yardıma çağırıyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
Türkiye Vodafone Vakfı, koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında günlerini evde geçiren herkese sokak hayvanlarına yardımcı olma çağrısı yaptı. 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanları Günü vesilesiyle bir video yayınlayan Vakıf, tüm hayvanseverleri “Yarını Kodlayanlar” projesi katılımcılarının geliştirdiği ve kodla çalışan mama makinelerini kullanarak sokak hayvanlarını uzaktan beslemeye davet ediyor. Bunun için #BuMamaBenden etiketiyle tweet atılması yeterli oluyor. Türkiye Vodafone Vakfı’nın 2 yıl önce hayata geçirdiği projeyle bugüne kadar yüz binlerce sokak hayvanının beslenmesi sağlandı.

Toplum olarak zor günlerden geçildiğine dikkat çeken Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şunları söyledi:

“Toplum olarak birlikte hareket etmemiz, her zamankinden daha fazla dayanışma içinde olmamız, empati kurmamız, birbirimize yardım etmemiz ve destek vermemiz gereken bir dönemdeyiz. Salgından korunmak ve yayılımını önlemek açısından evde kalmak büyük önem taşıyor. Herkesin evlerine çekildiği bugünlerde sokak hayvanlarını da unutmuyoruz. Tüm hayvanseverleri ‘Yarını Kodlayanlar’ projesi kapsamında hayata geçirdiğimiz ve kodla çalışan mama makinelerimizi kullanarak sokak hayvanlarına evlerinden destek olmaya davet ediyoruz. Bunun için #BuMamaBenden etiketiyle tweet atmak yeterli. Koronavirüs salgınını hep birlikte en kısa sürede ve en az hasarla atlatacağımıza inanıyoruz.”

Toplam 13 makine var

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği işbirliği ile yürütülen “Yarını Kodlayanlar” projesine Kayseri’den katılan Serhat Seval ve Sudenaz Kınık isimli öğrenciler, gönüllü eğitmenleri Melih Tan mentorlüğünde aldıkları kodlama eğitimiyle sokak hayvanları için kodla çalışan bir mama makinesi fikri geliştirdi. Türkiye Vodafone Vakfı tarafından hayata geçirilen bu fikirle, bugün herkes sokaktaki hayvanlara yardım edebiliyor. Bugün 7 adedi İstanbul’da olmak üzere İzmir, Ankara, Adana, Erzurum ve Rize’de toplam 13 mama makinesi bulunuyor.

Tweet’ler sıraya alınıyor

Kodla çalışan mama makinesi ile sokak hayvanlarına mama verebilmek için Twitter’dan #BuMamaBenden etiketiyle tweet atılması yeterli oluyor. Makine, mama kabı boşsa mama verecek şekilde kodlandı. Atılan tweet ile boş olan makine üzerinden dolum yapılıyor. Tüm lokasyonlarda mama makinesi dolu ise tweet sıraya alınıyor. Kap boşalınca, sıradaki tweet’le makine aktive oluyor ve kap mamayla doluyor.

The post Vodafone Vakfı sokak hayvanlarına yardıma çağırıyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/vodafone-vakfi-sokak-hayvanlarini-yardima-cagiriyor/feed/ 0
Samsung, kendi ülkesinde aşağılandı https://www.technolabs.net/samsung-kendi-ulkesinde-asagilandi/ https://www.technolabs.net/samsung-kendi-ulkesinde-asagilandi/#respond Fri, 03 Apr 2020 20:31:28 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78540 Samsung çip geliştirme bölümü, Güney Kore'de Samsung S20 telefonları Exynos ile satmaya karar verdiği için, şirket yönetimi tarafından aşağılandı.

The post Samsung, kendi ülkesinde aşağılandı appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung, aldığı karardan ötürü kendi ülkesinde aşağılandı. Samsung’un Galaxy S serisinin bir özelliği de telefonların bölgeye bağlı olarak farklı sistem yongalarıyla satılması. Genellikle, ABD ve Çin’deki kullanıcılar Qualcomm’un en yeni üst düzey Snapdragon çipiyle alırken, dünyanın geri kalanı Samsung’un en üst seviyeli Exynos çipli versiyonunu alabiliyor.

Samsung, kendi ülkesinde aşağılandı

Ancak bu yıl Samsung biraz düşünerek, kendi ülkesinde de Galaxy S20 serisinin Snapdragon sürümünü yayınlamaya karar verdi. Bu, Güney Kore’deki tüketiciler için harika bir haber olsa da, Samsung’da hayal kırıklığına neden oldu.

Güney Kore’den gelen raporlar, Samsung’un çip bölümünün Snapdragon’lu Galaxy S20 telefonlarını orada satma kararını şirket yöneticileri tarafından “aşağılama” olarak görülmüş. Rapora göre bu kararın alınmasındaki en önemli sebep, Exynos 990’ın Snapdragon 865 kadar yüksek seviyelerde performans göstermemesi olmuş. Ancak, anlaşılan o ki bu durum firma yöneticileri tarafından pek kabul edilebilir bir durum olmamış.

Markanın hayranları anlaşılır bir şekilde üzgün ve hatta Samsung’dan Exynos çipli amiral gemisi telefonları satmayı bırakmasını isteyen bir dilekçe hazırladılar. Dilekçenin fşrma üzerinden pek bir etkisi olur mu bilinmez ama insanlar Exynos’lu S20 modellerini ürünü almazlarsa, Samsung bir sonraki nesil için yeniden düşünmek zorunda kalacaktır.

Galaxy S20 Serisi Karşılaştırma

 Samsung Galaxy S20Samsung Galaxy S20 PlusSamsung Galaxy S20 Ultra
Görüntü6.2-inch Dynamic AMOLED
3,200 x 1,440
20:9 oran
1080p’de 120Hz yenileme hızı
1440p’de 60Hz yenileme hızı
HDR10+ sertifikalı
6.7-inch Dynamic AMOLED
3,200 x 1,440
20:9 oran
1080p’de 120Hz yenileme hızı
1440p’de 60Hz yenileme hızı
HDR10+ sertifikalı
6.9-inch Dynamic AMOLED
3,200 x 1,440
20:9 oran
1080p’de 120Hz yenileme hızı
1440p’de 60Hz yenileme hızı
HDR10+ sertifikalı
İşlemciQualcomm Snapdragon 865 ya da Samsung Exynos 990Qualcomm Snapdragon 865 ya da Samsung Exynos 990Qualcomm Snapdragon 865 ya da Samsung Exynos 990
RAM12GB12GB12 ya da 16GB
Depolama128GB128 ya da 512GB128 ya da 512GB
MicroSD1TB’a kadar destekli1TB’a kadar destekli1TB’a kadar destekli
Pil4,000mAh
Hızlı kablolu ve kablosuz şarj özelliği
4,500mAh
Hızlı kablolu ve kablosuz şarj özelliği
5,000mAh
Hızlı kablolu ve kablosuz şarj özelliği
KameraArka:
– Geniş Açı: 12MP, 1/1.76″, ƒ/1.8, 1.8µm
– Telefoto: 64MP, ƒ/2.0, .8µm
– Ultra-Geniş: 12MP, ƒ/2.2, 1.4µm

3x hibrit optik/dijital zoom, 30x’e kadar Super Çözünürlüklü Zoom

Ön:
– 10MP, ƒ/2.2, 1.22µm, AF

Arka:
– Geniş Açı: 12MP, 1/1.76″, ƒ/1.8, 1.8µm
– Telefoto: 64MP, ƒ/2.0, .8µm
– Ultra-Geniş: 12MP, ƒ/2.2, 1.4µm
– VGA time-of-flight sensor

3x hibrit optik/dijital zoom, 30x’e kadar Super Çözünürlüklü Zoom

Ön:
– 10MP, ƒ/2.2, 1.22µm, AF
Arka:
– Geniş Açı: 108MP, 1/1.33″, ƒ/1.8, .8µm
– Telefoto: 48MP, ƒ/3.5, .8µm
– Ultra-Geniş: 12MP, ƒ/2.2, 1.4µm
– VGA time-of-flight sensor

10x hibrit optik/dijital zoom, 100x’e kadar Super Çözünürlüklü Zoom

Ön:
– 40MP sensor, ƒ/2.2, .7µm, AF
Bağlantı4G LTE desteği,
5G (sub-6GHz, DSS, TDD/FDD, SA ve NSA, no mmWave)
4G LTE desteği,
5G (sub-6GHz, DSS, TDD/FDD, SA ve NSA, no mmWave)
4G LTE desteği,
5G (sub-6GHz, DSS, TDD/FDD, SA ve NSA, no mmWave)
İşletim SistemiOne UI 2.0
Android 10
One UI 2.0
Android 10
One UI 2.0
Android 10
Su geçirmezlikIP68IP68IP68
GüvenlikUltrasonic parmak izi tanımlayıcı sensör, yüz tanımlamaUltrasonic parmak izi tanımlayıcı sensör, yüz tanımlamaUltrasonic parmak izi tanımlayıcı sensör, yüz tanımlama
RenkKozmik gri, Bulut mavisi, Bulut pembesiKozmik gri, Bulut mavisi, Bulut pembesiKozmik gri, Kozmik siyah
Boyutlar ve Ağırlık69.1×151.7×7.9mm
163g
73.8×161.9×7.8mm
186g
76×166.9x8mm
220g

The post Samsung, kendi ülkesinde aşağılandı appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/samsung-kendi-ulkesinde-asagilandi/feed/ 0
VALORANT Türkçe olarak geliyor https://www.technolabs.net/valorant-turkce-olarak-geliyor/ https://www.technolabs.net/valorant-turkce-olarak-geliyor/#respond Fri, 03 Apr 2020 18:55:28 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78541 Riot Games'in yeni oyunu Valorant tamanen Türkçe olarak geliyor. Firma bunu Twitter üzerinden yaptığı bir duyuru ile açıkladı.

The post VALORANT Türkçe olarak geliyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
Riot Games, Türkiye’deki oyuncuların oyun keyfini artıracak yeni bir sürprize imza atıyor. Şirketin büyük merakla beklenen taktiksel nişancılık oyunu VALORANT, 7 Nisan 2020’de açılacak Kapalı Beta döneminde tamamen Türkçe olarak, yerelleştirilmiş bir şekilde oyuncularla buluşacak.

VALORANT Türkçe olarak geliyor

Riot Games, karakter diyaloglarından, metinlere kadar oyunla ilgili her detayı tamamen Türkçe sunabilmek için uzunca bir süredir ünlü sanatçılarla çalışmalarını sürdürüyor. VALORANT’ın oyuncuya Türkçe ulaşmasını sağlayabilmek için Riot Games adına, farklı yerelleştirme başlıklarında 6 kişilik deneyimli bir çekirdek ekip çalışıyor. Seslendirme sanatçıları, teknik ekip gibi kaynaklar da dahil edildiğinde bu sayı 30’a ulaşıyor. Yıllardır League of Legends evrenini büyük bir özenle gerçekleştirdiği yerelleştirme çalışmalarıylaülkemizdeki oyuncu kitlesiyle buluşturan Riot Games, VALORANT için de hayli yoğun bir yerelleştirme süreci geçiriyor.

VALORANT Türkçe olarak geliyor

“Tamamen Türkçe”ye kaç replik sığar?

Toplam 3214 Türkçe replik VALORANT dünyasında yerini aldı ve bu replikler için Mustafa Oral’ın seslendirme yönetmenliğinde çalışıldı. Aylardır yürütülen çalışmalarda şu ana kadar, 13.000 kelime oyun içi metin, 25.000 kelime oyun dışı metin ve 14.000 kelime seslendirme metni çevirisi gerçekleştirildi; saatlerce süren kalite kontrol testleri yapıldı ve bu sayılar her geçen gün artmaya devam ediyor.

Riot Games Türkiye, VALORANT ajanlarını olabildiğince gerçekçi ve dilimize uygun olarak konuşturmak istediği için, sanatçıların o karakteri doğru yansıttığından emin olana kadar defalarca kayıt tuşuna basarak uzun bir çalışma sürecini geride bıraktı. Bu uzun ama keyifli sürecin sonundaki ilk örnekleri ise bir video ile birlikte oyuncularla paylaştı:

VALORANT karakterlerine sesleriyle hayat veren ses sanatçıları ise şu şekilde:

 • Breach – Umut Tabak
 • Cypher – Selim Yeğin
 • Sova – Murat Aydın
 • Viper – Hümay Güldağ
 • Phoenix – Onur Kırış
 • Brimstone – Itri Koşar
 • Sage – Damla Özüduru
 • Jett – Berrak Kuş
 • Omen – Levent Yıldız
 • Dış Ses – Merih Tangün

VALORANTKapalı Betası ve diğer tüm konularhakkında ayrıntılı bilgi için www.PlayVALORANT.com adresini ziyaret edebilirsiniz.,

VALORANT Nedir?

Valorant, FPS türünde tamamen ücretsiz Free2Play bir aksiyon oyunu. 5vs5 olarak iki takımın karşılıklı farklı modlar (Death Match ya da spike gibi) ile çarpıştığı bir yapısı var. “Tam olarak ne derseniz?” CS: GO‘nun gelişmiş, ancak çok daha eğlenceli bir versiyonu diyebilirim. Üstelik gelişmiş grafiklerine rağmen nerede ise çok düşük sistemlerde bile rahatlıkla çalışabilen bir oyun. CS: GO’da hile programı kullanmadan başarılı olmanız mümkün değil. Ancak Valorant’ta ise en ufak bir hileye bile geçit olmayacak. Zaten Riot’u bu konuda her zaman oldukça takdir etmişimdir. Overwatch ile de çok rahat kapışabilecek hatta onu geçebilecek derecede mekanikleri olan bir oyun. Bence Riot’un League of Legends’da elde ettiği tüm espor tecrübesini bu oyuna aktarmışlar.

Valorant Sistem Gereksinimleri için önceki haberimize göz atabilirsiiniz.

The post VALORANT Türkçe olarak geliyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/valorant-turkce-olarak-geliyor/feed/ 0
GeForce NOW Indie yapımlar ile oyuna hazır https://www.technolabs.net/geforce-now-indie-yapimlar-ile-oyuna-hazir/ https://www.technolabs.net/geforce-now-indie-yapimlar-ile-oyuna-hazir/#respond Fri, 03 Apr 2020 13:19:13 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78536 NVIDIA'nın Geforce Now desteği, bağımsız oyunlar ile genişliyor. Üstelik Mount and Blade: Bannerlord da Geforce Now desteği olan oyunlar arasında.

The post GeForce NOW Indie yapımlar ile oyuna hazır appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
NVIDIA, Indie Spotlight Programı’yla bağımsız oyun geliştiricilerini uzun zamandır destekliyor ve artık GeForce NOW en iyi ve en parlak olanları tanıtmak için başka bir yol sunuyor. Bu haftanın GeForce NOW’da Oyuna Hazır güncellemesinde bazı muhteşem bağımsız yapımlar yer alıyor.

Indie’ler oyuna hazır

TaleWorlds Entertainment bu hafta başında PC için Mount & Blade II: Bannerlord’u piyasaya sürdü ve oyun bu sistem üzerinden de erişilebiliyor. Steam üzerinden %10 indirimle sunulan oyun inanılmaz derecede olumlu karşılandı ve hemen en çok oynanan oyunlardan biri oldu.

Ayrıca Mount & Blade: Fire ve Sword da bu hafta eklenen 10 yeni oyundan biri olarak GeForce NOW’a katılıyor.

Bu hafta eklenen bağımsız yapımların listesi şu şekilde:

 • Draganronpa 2: Goodbye Despair – Spike Chunsoft
 • Dwarrows– Lithic Entertainment
 • Jack Orlando: Director’s Cut and Knights and Merchants – Topware Interactive
 • Mount & Blade II: Bannerlord (PC lansmanıyla birlikte Pazartesi yayınlandı) ve Mount & Blade: With Fire and Sword – TaleWorlds
 • Postal 2– Running with Scissors
 • Speed Runners– tinyBuild
 • The Cycle – Yager
 • Tropico 5 – Kalypso Media

NVIDIA en iyi bağımsız oyunları vurgulamak için sürekli yeni yollar arıyor ve bu doğrultuda bugünden itibaren GeForce NOW uygulaması içerisinde “Indie Spotlight” başlığı yer alacak. Bu başlık altında son eklenen popüler oyunlar ve klasik oyunlar görülebilecek.

GeForce NOW nedir?

Doğrudan buluttan dizüstü bilgisayarınıza, masaüstünüze, Mac’inize, SHIELD TV’nize veya Android cihazınıza gerçek zamanlı oyun sunan NVIDIA’nın bulut tabanlı oyun akışı hizmetidir. Mağaza hesaplarınıza bağlanın ve kendi oyun kitaplığınızı yayınlayın ya da en sevdiğiniz ücretsiz oynanabilen oyunları oynayın. Desteklenen oyunlar için bulut tasarruflarıyla, oyununuzu kaldığınız yerden, desteklenen herhangi bir cihazdan, nerede olursanız olun alabilirsiniz.

Kısacası NVIDIA GeForce Now, uzak servislerde barındırılan ve internet üzerinden desteklenen cihazlardan birine (Xbox, Shadow veya PlayStation Now’dan Project xCloud gibi) desteklenen oyunları oynadığınız bir bulut oyun hizmetidir.

Oyun kontrolünüzün 1080p 60fps’ye kadar videosunu alırken, tüm denetleyici kodları (veya fare) hizmeti sunan tarafa gider.

Size en yakın olana erişerek, dünyanın çeşitli yerlerindeki sunucularda çalışır. Ve hangi üyelik planını seçtiğinize bağlı olarak, oyunlar NVIDIA grafik kartlarında (RTX) çalıştırılır, böylece sonunda donanımın özelliği ne olursa olsun en iyi şekilde görüneceklerdir.

Rakiplerinin çoğundan farklı olarak, sistem size oyun satmıyor. Bunun yerine, zaten sahip olduğunuz veya bu dijital vitrinler aracılığıyla satın alacağınız oyunları oynamak için Steam, GOG, Origin, Ubisoft’un Uplay ve / veya diğer çevrimiçi hesaplarınızla bağlantı kurar.

Tüm oyunlar mevcut değil – Activision ve Bethesda gibi bazı yayıncılar, başlıklarının çoğunun bu sistem aracılığıyla kullanımını engelliyor – ancak hala 1000’lerce GeForce Now destekli oyun var.

The post GeForce NOW Indie yapımlar ile oyuna hazır appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/geforce-now-indie-yapimlar-ile-oyuna-hazir/feed/ 0
Project Tempo: Yeni oyun konsolu https://www.technolabs.net/project-tempo-yeni-oyun-konsolu/ https://www.technolabs.net/project-tempo-yeni-oyun-konsolu/#respond Thu, 02 Apr 2020 19:30:02 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78524 Amazon yeni bir oyun konsolu üzerinde çalışıyor. Project Tempo isimli bu konsolun şu anda sadece kodu var. Henüz adı netleşmiş değil.

The post Project Tempo: Yeni oyun konsolu appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
Amazon’un bir Stadia rakibi olan bulut tabanlı oyun konsolu Project Tempo üzerinde çalışması, koronavirüs nedeniyle 2021’e kadar gecikebilir.

New York Times, Amazon’un şu anda kod Project Tempo adlı kendi bulut oyun hizmeti ile Stadia’nın izinden gideceğini yazdı. Ayrıntılar çok fazla değil, ama Amazon’un genel planları doğrulandı. Hizmetin bu yıl başlaması bekleniyor ancak koronavirus bunu biraz ileri tarihe doğru itebilir.

New York Times’ın hikayesinin çoğu Amazon’un yeni oyun stüdyosundan (Crucible ve New World) geliyor. Stüdyolar çıkacak iki oyuna odaklansa da, şirket ayrıca Twitch yayın platformu için yaklaşan etkileşimli oyunları üzerinde de çalışmaya başladı. Bulut tabanlı bir oyun platformu olan Project Tempo, Amazon’un uzun vadeli hedeflerini, Google Stadia ile dik bir şekilde kesişiyor.

NYT, Project Tempo’nun başlangıçta bu yıl bir “erken sürümde” lanse edileceğini bildirdi, ancak koronavirüsün bir sonucu olarak 2021’e kadar da ertelenebilir. Bu, şirketin üzerinde çalışmak için daha çok zamana sahip olduğunu gösterse de, Amazon’un Google Stadia, Microsoft’un xCloud’u veya Nvidia’nın GeForce Now’ı üzerinde nasıl bir hizmet sunabileceğini veya potansiyel avantajları bilmiyoruz.

Project Tempo hakkında gerçekten bildiğimiz tek şey Amazon’un üzerinde çalıştığı. Ancak, oyun stüdyolarının sözleşmelerinde, sunucu / bulut altyapısı ve Twitch gibi hizmetler ile entegre olmak gibi önkoşullar söz konusu olduğunda, şirketin bu yeni oyun konsolunda alacağı yönü az çok tahmin edebiliyoruz.

Ayrıca Google’ın beğenmediği ya da istediğini elde edemediği projelerin ipini nasıl hızlı bir şekilde çekip, projeleri öldürdüğünü düşünürsek, geliştiriciler tarafında Amazon’un daha iyi bir alternatif olabileceğini düşünebiliriz. Bu da Stadia için oldukça tehlike bir durumu yaratabilir.

Amazon’un uzun yıllardır bulut tabanlı oyunlar üzerinde çalıştığı biliniyor. Ayrıca bulut teknolojileri üzerinde oldukça iyi deneyime de sahip. Bu sebeple projeyi de uzun soluklu düşünmek mümkün. Ancak geçen yıllar içinde karşısına Microsoft ya da Google gibi çok güçlü rakipler çıktı. Bu sebeple projeyi biraz daha ertelemenin getirisinden çok götürüsü de olacaktır. Aşağıda 2014 yılında Amazon Game Studios tarafından yayınlanan bir videoyu bulabilirsiniz. Şu an liste dışı olarak görünse de video hala izlenebilir durumda.

The post Project Tempo: Yeni oyun konsolu appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/project-tempo-yeni-oyun-konsolu/feed/ 0
Eski NASA logosu ‘solucan’ geri geliyor https://www.technolabs.net/eski-nasa-logosu-solucan-geri-geliyor/ https://www.technolabs.net/eski-nasa-logosu-solucan-geri-geliyor/#respond Thu, 02 Apr 2020 18:13:20 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78518 NASA, yaklaşan Falcon 9 Crew Dragon lansmanı için köfte logosu yerine ikonik Eski NASA logosu 'solucan'ı geri getirmeye hazırlanıyor.

The post Eski NASA logosu ‘solucan’ geri geliyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
NASA yöneticisi Jim Bridenstine, NASA’nın SpaceX’in yaklaşmakta olan Falcon 9 Crew Dragon lansmanı için 1970’lerde kullanılan eski NASA logosu “solucan”ı resmen geri getiriyor. Uzay Ajansı “Amerikan topraklarından Amerikan roketlerinde insan uzay uçuşunun dönüşünü göstermeye” çalışıyor.

Eski NASA logosu, ‘solucan’ tek proje için geri getiriyor

Solucan logosu 1975 yılında tasarım ajansı Danne & Blackburn tarafından NASA’nın 1959’dan beri kullandığı orijinal “köfte” logosunu “ajansı yükseltme” çabasının bir parçası olarak tanıtıldı. Bu logo halen uzay uçuşu, Hubble Teleskobu ve orijinal test uçuş servisi Enterprise’ı süslüyor. Ancak kaygan, modern tasarıma rağmen, solucan logosu, bugün hala NASA tarafından kullanılan orijinal köfte logosuna dönüşü sırasında resmi olarak emekli oldu.

Eski NASA logosu solucanın, Mayıs ayında geçici olarak planlanan yaklaşan Crew Dragon lansmanında kullanılması, uzun yıllardır resmi bir işlemde yer almayan ikonik logo için büyük bir geri dönüş olacak.

Köfte logosu NASA’nın birincil logosu olarak kalmaya devam ederken, gelecek solucan NASA logosu için parlak görünüyor. NASA, “bu görevde ve gelecekte, farklı işler için logonun görülmesi için bir şans var” diyor.

NASA Logosunun Hikayesi

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) logosu, stilize kırmızı kavisli metne (“solucan”) sahip olan üç ana resmi tasarıma sahiptir, ancak 22 Mayıs 1992’den bu yana resmi kullanımdan kaldırılmıştır. Üç logo NASA amblemi (“köfte” olarak da bilinir), NASA logosu (“solucan” olarak da bilinir) ve NASA mühürü.

Eski NASA logosu 'solucan' geri geliyor

NASA mührü 1959’da Başkan Eisenhower tarafından onaylandı ve 1961’de Başkan Kennedy tarafından biraz değiştirildi.

The post Eski NASA logosu ‘solucan’ geri geliyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/eski-nasa-logosu-solucan-geri-geliyor/feed/ 0
ASUS ROG Electro Punk çevre birimleri https://www.technolabs.net/asus-rog-electro-punk-cevre-birimleri/ https://www.technolabs.net/asus-rog-electro-punk-cevre-birimleri/#respond Thu, 02 Apr 2020 15:55:21 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78514 Asus RoG yeni çevre birimleri ile evinizde Electro Punk havası yaratmaya kararlı. Pembe renkli klavye, fare, kulaklık, çanta ve mousepad. Hepsi bu pakette.

The post ASUS ROG Electro Punk çevre birimleri appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
ASUS Republic of Gamers (ROG) bugün, göz alıcı siyah ve pembe renklere sahip yeni Electro Punk serisi özel oyuncu ekipmanlarını duyurdu. ASUS ROG ürünleri uzun süredir Aura Sync teknolojisiyle oyunculara kendi kişiliklerini cihazlarına yansıtma olanağı veriyor. Ancak birçok oyuncu RGB aydınlatma olmadan da kendilerini ifade edebilecekleri yollar arıyor. İşte bu nedenle ROG renk paleti “siber punk” temasından ilham alan tonlarla genişliyor.

Göz alıcı pembe

ROG cihazları için yeni bir renk oluşturmak dikkatle yapılması gereken bir iş. Bir ton seçmek, bu tonu uygulamak ve çeşitli malzemelerle uygun hale getirmek tek bir cihaz için bile zorken, bütün bir seri için çok karmaşık bir süreç gerektiriyor. ROG tasarımcıları daha önceden “siber punk” temalı pembe tonlarına odaklanmaya karar vermişti. 10 farklı pembe tonunu farklı aydınlatma koşullarında ve ortamlarda deneyen ROG tasarımcıları, hex kodu #F7266B olan enerjisi yüksek bir tonda karar kıldı.

Renkli hatları daha etkileyici hale getirmek için arka planda klasik siyah renk tercih edildi. Pratik olarak da bakıldığında koyu renkli malzemelerin zaman içinde daha fazla dayandığı görülüyor. Bu da sık kullanılan cihazlar için önemli bir özellik. Dizüstü bilgisayarlar çantadan defalarca çıkarılıyor, mouse’larda aşınma olabiliyor, kulaklıklardaki kulak yastıkları ve bantlar da sürekli kullanılıyor. Koyu renkler keskin ve sade bir görünüm kazandırırken, RGB aydınlatmanın parlak tonları için de mükemmel bir kontrast oluşturuyor.

ASUS RoG Electro Punk çevre birimleri
Asus RoG yeni çevre birimleri ile evinizde Electro Punk havası yaratmaya kararlı. Pembe renkli klavye, fare, kulaklık, çanta ve mousepad. Hepsi bu pakette.

Eksiksiz bir koleksiyon

Electro Punk renk kombinasyonunu taşıyan uyumlu ROG cihazları arasında ROG Strix Go 2.4 kulaklık, ROG Strix Scope TKL klavye, ROG Strix Impact II mouse, ROG Sheath mousepad ve ROG Ranger BP1503 sırt çantası bulunuyor. Bu oyuncu ürünleri koleksiyonunda oyuncuların zafere her yerde şık bir şekilde ulaşmasını sağlayacak her şey var.

ROG Strix Go 2.4 Electro Punk oyuncu kulaklığı

ROG Strix Go 2.4 Electro Punk USB-C 2.4 GHz kablosuz kulaklık birden fazla platformda hareketli oyun deneyimi için son derece stabil kablosuz bağlantı sağlıyor. PC, PlayStation®, Xbox®, akıllı cihazlar ve el konsolu modunda Nintendo Switch ile her yerde sorunsuz ses sunuyor.

Hafif yapıdaki Strix Go 2.4 hızlı şarj olan uzun ömürlü piliyle kesintisiz oyun maratonları için uygun.
USB-C – USB 2.0 adaptör ve 3,5 mm bağlantıyla gelen ürün farklı cihazlara kolayca bağlanabiliyor. Kafa bandının çevresinde, kulak yastıklarında ve ROG logosunda yer alan canlı pembe ayrıntılar özel bir hava katarken geri kalan siyah kısım da leke tutmuyor.

Strix Go 2.4 olağanüstü ses kalitesiyle de öne çıkıyor. Sinyal saptırma teknolojisiyle daha geniş bir ses alanına sahip olan ürün oyun seslerini eksiksiz ve etkileyici bir şekilde sunuyor. Yapay zeka destekli, endüstri lideri gürültü engelleme özelliğine sahip çıkarılabilir boom mikrofon, görüşmelerde ve oyunlarda daha net ses elde edilmesini sağlıyor. Dahili düğmeler ise ses düzeyini ve mikrofonu ayarlama imkanı veriyor.

Çoğu yeni ROG Electro Punk paketinde ROG Strix G15 dizüstü bilgisayar ve ROG Strix Go Core Electro Punk oyuncu kulaklığı birlikte sunuluyor. Hava geçirmez bölümlere sahip 40 mm ASUS Essence sürücüleri zengin sesler oluşturuyor. PC, Mac, PS4®, Xbox One®, Nintendo Switch™ ve mobil cihazlara verilen destek sayesinde Electro Punk tarzından ve ses kalitesinden tüm lider oyun cihazlarında yararlanmak mümkün.

ROG Strix Scope TKL Electro Punk oyuncu klavyesi

Yeni ROG Strix Scope TKL Electro Punk klavyenin kenarlarını göz alıcı ayrıntılar sarıyor. Aura Sync aydınlatma her tuşun altını ve ROG logosunu ışıklandırıyor, alttan RGB parlaklık veriyor.

Bu mekanik klavye hızlı çok oyunculu oyunlar için özel olarak tasarlandı. Hızlı mouse hareketleri için masada daha fazla yer açmak amacıyla tasarımda nümerik klavyeden vazgeçildi. Sol CTRL tuşu da FPS oyunlarında kolaylık sağlamak için genişletildi. Cherry MX anahtarlarla donatılan bu klavye sayesinde oyuncular karmaşık komutları güvenle uygulayabiliyor. Üst kısmı alüminyum olan dayanıklı yapısı ve kompakt boyutlarıyla Strix Scope TKL Electro Punk; LAN partileri, turnuvalar ve diğer e-spor etkinliklerine götürmek için sırt çantalarına kolayca sığabiliyor.

ROG Strix Impact II Electro Punk oyuncu mouse’u

ROG Strix Impact II Electro Punk oyuncu mouse’unda baş parmak desteğinin üst kısmında programlanabilir tuşlar bulunuyor. Logoda, tekerlekte ve ön kısımda yer alan Aura Sync özellikli RGB aydınlatma sayesinde ürün uçtan uca göz alıyor.

Yeni tasarım Strix Impact II’nin dayanıklı görünümünü değiştirmiyor. Profesyonel oyuncular düşünülerek tasarlanan bu mouse, ciddi mücadeleler için akıcı bir kullanım sunuyor ve rahatlık sunan ergonomik bir yapıya sahip. 79 gramlık hafif çerçevede hassas hız ve dokunma hissi sağlayan mafsallı tuş mekanizması bulunuyor. Mouse’un yumuşak kauçuk kablosu takılma ve sürtünmeyi azaltıyor.

Impact II’nin performansını kişiye özel hale getirmek ise çok kolay. 6200 dpi optik sensör hassaslık ve hız sağlarken, DPI tuşu da dört hassaslık profili arasında anında geçiş yapma imkanı veriyor.  İttirerek sabitleme imkanı sunan özel yuva tasarımı sayesinde tıklama dirençlerini kolayca değiştirmek ve mouse’un kullanım ömrünü uzatmak mümkün. Beş adet programlanabilir tuş tüm oyun stillerine göre ayar yapma olanağı tanıyor.

ASUS ROG Sheath Electro Punk oyuncu mouse pad’i

Electro Punk serisine dahil Strix G15 dizüstü bilgisayarların yanında, oyuncu mouse’ları için üstün hassaslık sağlayan ROG Sheath mouse pad veriliyor. Köşeden köşeye 35 inç uzunluğunda ve 17 inç derinliğindeki ürün ROG çevre birimleri için benzersiz bir konfor ve yastıklama sunuyor.

Bükülmez ve kaymaz arka kısmın üstünde sıkı örgü kumaş yer alıyor. Parlak kenarlardaki sağlam dikişler aşınmayı sınırlıyor. Sağ taraftaki siyah kumaş en yoğun kullanılan yerlerdeki sürtünme izlerinin azaltılmasına yardımcı oluyor.

ASUS ROG Electro Punk sırt çantası

Electro Punk koleksiyonu ROG Ranger BP1503 sırt çantasıyla daha da taşınabilir hale geliyor. Pembe şeritler, yamalar ve ön kısımda şık bir desenle yenilenen bu 15 inç dizüstü bilgisayar çantası; dayanıklı, hafif, su geçirmez dış yüzeyiyle ekipmanlarınızı hafif yağmurdan ve sıvı sıçramalarından koruyor. İç kısımdaki ağ bölüm sayesinde kullanıcılar kablolarını takılmadan düzenli bir şekilde yerleştirebiliyor. Yastıklı bölüm ise Strix G15’i veya diğer oyuncu dizüstü bilgisayarlarını rahat bir şekilde taşıma imkanı veriyor.

The post ASUS ROG Electro Punk çevre birimleri appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/asus-rog-electro-punk-cevre-birimleri/feed/ 0
NVIDIA RTX içeren dizüstü bilgisayar geliyor https://www.technolabs.net/nvidia-rtx-iceren-dizustu-bilgisayar-geliyor/ https://www.technolabs.net/nvidia-rtx-iceren-dizustu-bilgisayar-geliyor/#respond Thu, 02 Apr 2020 15:33:51 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78509 NVIDIA RTX teknolojisine dizüstü bilgisayarlar da kavuşuyor. 100'den farklı yeni dizüstü bilgisayar, 2000 serisi ekran kartı ile satışa çıkacak.

The post NVIDIA RTX içeren dizüstü bilgisayar geliyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
Nvidia, dizüstü bilgisayarlar için RTX 2070 Super ve RTX 2080 Super modellerini duyurdu. Masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi, bunlar da aynı Turing mimarisine dayanan ve özel RT çekirdeklerine sahip orijinal RTX özelliklerine sahip bilgisayarlar olacak. NVIDIA, yeni kartların hem normal hem de Max-Q versiyonlarını sunacak.

2000 serisi ekran kartları dizüstü bilgisayarlara NVIDIA RTX getirecek

Max-Q tasarımlarının bu nesli, sistemin CPU ve GPU’su arasında gücü otomatik olarak dağıtabilen Dinamik Güçlendirme adı verilen yeni bir özellik sayesinde, bazı senaryolarda önceki uygulamalara kıyasla güç verimliliğini iki katına çıkaracak. Ayrıca düşük güç tüketimine katkıda bulunan düşük voltajlı GDDR6 bellek modülleri, yükseltilmiş voltaj regülatörleri ve sürekli gelişen Derin Öğrenme Süper Örnekleme (DLSS 2.0) sistemine dizüstü kullanıcıları da erişmiş olacak.

DLSS 2.0 sayesinde dizsütü bilgisayar kullanan son kullanıcılar da RTX kartlarına daha hızlı ve daha verimli grafik hesaplama konusunda yardımcı olmak için Nvidia süper bilgisayarlar tarafından geliştirilen gelişmiş AI modellerinden yararlanmaya başlayacaklar.

NVIDIA RTX içeren dizüstü bilgisayar geliyor

Nvidia, RTX 2070 Super ve 2080 Super kartlarını birleştirmek için tasarımları yenileyecek veya güncelleyecek bir dizi yeni dizüstü bilgisayarı da tanıttı. Listede Lenovo Legion 7i, Acer Triton 500, Asus ROG Zephyrus Duo 15 ve bir dizi diğer Zephyrus ve Strix dizüstü bilgisayar, MSI GS66 Stealth ve GE66 Raider bulunuyor.

Son olarak, en önemlisi, RTX’in 2060 ekran kartlarına kadar giriş seviyesi ile ilgili bazı haberler var. Görünüşe göre Nvidia şu anda Süper mobil versiyonunu yayınlamıyor. Ancak, RTX 2060 donanımlı dizüstü bilgisayarlarda fiyatlar düşecek. Örneğin, yeni bir HP Omen RTX 2060 dizüstü bilgisayarın 999 dolarlık bir fiyat etiketi ile satılacağı söyleniyor.

RTX 2060 ile görmeyi bekleyebileceğiniz diğer dizüstü bilgisayarlar arasında Lenovo Legion Y540, Asus ROG G512, MSI GF65 Thin ve Acer Nitro 5 yer alıyor.

The post NVIDIA RTX içeren dizüstü bilgisayar geliyor appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/nvidia-rtx-iceren-dizustu-bilgisayar-geliyor/feed/ 0
Bedava fotoğrafçılık kursu Nikon’dan https://www.technolabs.net/bedava-fotografcilik-kursu-nikondan/ https://www.technolabs.net/bedava-fotografcilik-kursu-nikondan/#respond Thu, 02 Apr 2020 12:35:30 +0000 https://www.technolabs.net/?p=78503 Nikon bu ay çevrimiçi bedava fotoğrafçılık kursu yayınlıyor. Profesyonel fotoğrafçılar tarafından verilen 10 derse erişebilirsiniz.

The post Bedava fotoğrafçılık kursu Nikon’dan appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
Fotoğraf çekmeyi hepimiz severim. Cep telefonlarının da bu alanda gelişmesi, fotoğraf severleri bedava fotoğrafçılık kursu aramaya yönlendiriyor. Koronavirüs pandemisi nedeniyle dışarı çıkıp fotoğraf çekemeyebilirsiniz, ancak becerilerinizi güçlendirmek yine de sizin elinizde. Nikon USA, çevrimiçi okulundan Nisan ayı boyunca ücretsiz 10 ders sunuyor.

Nikon’dan bedava fotoğrafçılık kursu

Şirket, “Nikon’un misyonu her zaman yaratıcıları güçlendirmek olmuştur” diye yazarak duyurduğu bu kursa katılım için sadece isim, soyisim ve eposta adresinizi vermeniz yeterli oluyor. Üstelik eposta adresi doğrulaması bile istemiyor.

Nikon'dan bedava fotoğrafçılık kursu

“Bu belirsiz zamanlarda, içerik oluşturucuların ilham verici, etkileşimli ve büyüyen olmalarına yardımcı olarak yapıyoruz.”

Kurslar 15 dakika ile bir saat arasında bir süre alıyor ve hepsi profesyonel fotoğrafçılar, çoğu zaman Nikon elçileri tarafından verilmektedir. Toplamda kursun değeri 250 USD. Her dersin fiyatı 15 ila 50 dolar arasında değişiyor. Nikon tüm bu dersleri ücretsiz olarak sunuyor.

Kurslar, peyzaj fotoğrafçılığı, makro fotoğrafçılık, Reed Hoffman’ın temelleri ve hatta Chris Hershman ile “Müzik Videoları Yapma Sanatı” dan geniş bir yelpazede çalışıyor. Diğerleri, Kitty Peters’in Z50 video kursu ve Nikon’un SB-5000 speedlight uygulamalı uygulamalı kursu gibi kameraya özgüdür.

Derslere kayıt olup izlemek için buraya gidebilirsiniz.

Bedava fotoğrafçılık kursunda aşağıdaki içerikler bulunuyor:

 • Yaratıcı’nın Zihniyet: Z 50 ile Video İçeriği Oluşturma
 • Nikon DSLR’nize Başlarken
 • Çocuk ve Evcil Hayvanların Fotoğrafını Çekme
 • SB-5000 Speedlight ile uygulamalı
 • Fotoğrafçılığın Temelleri
 • Çevresel Portre
 • Müzik Yapma Sanatı
 • Fotoğrafın Temel Ötesi
 • Makro Fotoğrafçılığı Keşfetmek
 • Dinamik Manzara Fotoğrafçılığını Keşfetmek

The post Bedava fotoğrafçılık kursu Nikon’dan appeared first on TechnoLabs.Net.

]]>
https://www.technolabs.net/bedava-fotografcilik-kursu-nikondan/feed/ 0