Tayvan, Facebook, Virginia Tech ve Ulusal Tsing Hua Üniversitesi’nden bir grup yapay zeka (AI) araştırmacısına göre, 3D görüntüler oluşturmak için daha iyi bir yol geliştirdiler. Araştırmacılar, yöntemlerinin Facebook’un 3D fotoğraflar özelliğinden ve 3D fotoğraflar oluşturmak için mevcut olan diğer yöntemlerden daha üstün olduğunu belirtiyorlar.

Facebook, 3D Fotoğraflarını 2018’de iPhone X gibi çift kameralı cep telefonları için piyasaya sürmüştü. Facebook 3D Fotoğraflar , görüntülerdeki derinliği değerlendirmek için TrueDepth kamera kullanıyor . Son çalışmada, araştırmacılar, yaklaşımlarının süreksizliği nasıl ortadan kaldırdığını ve mevcut diğer 3D yöntemlerinin sunduğu bulanıklığı nasıl gösterdiğini belirtmek için bir iPhone ile çekilen birkaç görüntü kullanıyor.

Facebook yapay zeka uzmanları, 3D görüntüler için yeni bir yol geliştiriyorlar

Bu yeni yol daha iyi Facebook 3D fotoğraflar elde etmenizi sağlayabilir. RGB-D görüntülerden 3D görüntüler oluşturabilir ve ayrıca önceden ayarlanmış bir derinlik değerlendirme sistemi kullanarak normal 3D görüntülerle çalışır. Araştırma çalışması ayrıca LLFF ve Nvidia’nın Xview’inden daha üstün performans iddia ediyor. Araştırmacılar, bazı 3D modellerin performansını RealEstate 10K veri setinden görüntüler kullanarak değerlendirdi. Son birkaç ay içinde Nvidia, Microsoft ve Facebook, 2D fotoğraflardan 3D nesneler oluşturmak için teknolojiler tanıttı. Bununla birlikte, yeni yöntem, 3D görüntüler oluşturmak için fotoğraflarda eksik pikselleri tahmin eden yapay zeka süreci olan Inpainting’i kullanıyor.

Facebook yapay zeka uzmanları, 3D görüntüler için yeni bir yol geliştiriyorlar

Yeni modern 3D görüntü yaklaşımı, preprint arXiv ile ilgili bir makalede yayınlandı. Yazarlara göre, yaklaşımları, derinlik değeri ve renk tahminleri için boyamaya dayalı olduğu için farklıdır. Dahası, yeni yöntem aynı zamanda 3D fotoğraflar oluşturmak için belirli sayıda katmanın önceden belirlenmesini gerektirmez.

Yazarlar, farklı durumlarda tıklanan çok çeşitli fotoğraflara yaklaşımlarını doğrulamışlar. IEEE CVPR Konferansı (Bilgisayarla Görme ve Örüntü Tanıma) yayınlanmak üzere araştırma belgesini kabul etti ve gelecek ay yayınlanacak. Yapay Zeka Endeksi 2019 raporu, CVPR’nin yapay zeka araştırma uzmanları için yıllık en önemli makine öğrenimi konferanslarından biri olduğunu gösteriyor. Bakalım bu gelişen yeni teknolojiler günümüzde ne kadar kullanılabilir olacak hep birlikte görmüş olacağız.

Kaynaklar: 1 2