Facebook koronavirus pandemisine karşı, daha fazla insanın soruna çözüm bulabilmesi için, sağlık çalışanlarına 700 binden fazla maske bağışlıyor. Tabii bunun sadece ABD’de de geçerli olduğunu söylemek gereksiz olacaktır. ABD’li sağlık çalışanlarına 720.000 solunum maskesi tedariki için katıkıda bulunacak olan Facebook, bununla COVID-19 salgını için katkıda bulunmayı hedefliyor. Daha önce Apple ve başka firmalar tarafından da benzer bağışlar yapılmıştı.

Facebook, koronavirus için sağlık çalışanlarına 700milyon maske bağışlıyor

Facebook’un kurucu ortağı ve CEO’su Mark Zuckerberg, pazar günü sosyal platformda yaptığı açıklama ile bağışı açıkladı.

Facebook koronavirus için 700bin maske bağışlıyor
Facebook’un kurucu ortağı ve CEO’su Mark Zuckerberg. Fotoğraf: fb.com

“Sağlık çalışanlarının acilen daha fazla koruyucu ekipmana ihtiyacı var,” diye yazan Zuckerberg, “Yardım etmek için Facebook [California] yangınlarının devam etmesi durumunda aldığımız 720.000 maskenin acil durum rezervimizi bağışlandı. Ayrıca bağış yaparak (virüsün çözümü için) daha fazla kaynak sağlamaya çalışıyoruz. Umarım hepiniz sağlıklı ve güvende kalabilirsiniz! ” ekledi.

Beyaz Saray, özel şirketlere, havadaki partiküllerin en az %95’ini filtrelemek için tasarlanmış bir N95 solunum maskesi bağışlama çağrısı yapmıştı. Facebook için, maskelerin bağışlanması, şirkete karşı çok büyük ve güçlü büyüdüğü yönündeki endişeler karşısında iyi bir kazanç olabileceğini göstermek için bir fırsat. 2019 sonu itibariyle, sosyal devin yaklaşık 55 milyar dolar nakit ve eşdeğeri vardı.

Geçtiğimiz hafta Facebook, WHO ve CDC’den, yerel sağlık kuruluşlarından ve haber kuruluşlarından gelen bilgiler ve güncellemelerle kullanıcıların Haber Beslemelerinin üstüne sabitlenmiş yeni bir modül olan koronavirus (COVID-19) Bilgi Merkezi’ni başlattı.

Zuckerberg’e göre, şirket ayrıca kullanıcı mesajlarını kendine zarar verme veya intihar belirtilerini izlemek için daha fazla personel yetiştiryor. Firma, koronavirüs krizi sırasında yardıma ihtiyacı olan küçük işletmeler için 100 milyon dolar nakit bağış ve reklam kredisi sunacağını söyledi.

Geçen haftaki çağrıda Zuckerberg, gazetecilere ayrıca – Facebook’un 45.000 çalışanının çoğu gibi – salgın sırasında evden çalıştığını söylemişti.

Bilişim ve internet sektörü, her alanda koronavirüs çalışmalarını desteklemek için elinden geleni yapıyor. Bilindiği üzere dün de IBM Summit Süper Bilgisayar aracılığı ile koronavirüse karşı çare arandığını yazmıştık.