NASA yöneticisi Jim Bridenstine, NASA’nın SpaceX’in yaklaşmakta olan Falcon 9 Crew Dragon lansmanı için 1970’lerde kullanılan eski NASA logosu “solucan”ı resmen geri getiriyor. Uzay Ajansı “Amerikan topraklarından Amerikan roketlerinde insan uzay uçuşunun dönüşünü göstermeye” çalışıyor.

Eski NASA logosu, ‘solucan’ tek proje için geri getiriyor

Solucan logosu 1975 yılında tasarım ajansı Danne & Blackburn tarafından NASA’nın 1959’dan beri kullandığı orijinal “köfte” logosunu “ajansı yükseltme” çabasının bir parçası olarak tanıtıldı. Bu logo halen uzay uçuşu, Hubble Teleskobu ve orijinal test uçuş servisi Enterprise’ı süslüyor. Ancak kaygan, modern tasarıma rağmen, solucan logosu, bugün hala NASA tarafından kullanılan orijinal köfte logosuna dönüşü sırasında resmi olarak emekli oldu.

Eski NASA logosu solucanın, Mayıs ayında geçici olarak planlanan yaklaşan Crew Dragon lansmanında kullanılması, uzun yıllardır resmi bir işlemde yer almayan ikonik logo için büyük bir geri dönüş olacak.

Köfte logosu NASA’nın birincil logosu olarak kalmaya devam ederken, gelecek solucan NASA logosu için parlak görünüyor. NASA, “bu görevde ve gelecekte, farklı işler için logonun görülmesi için bir şans var” diyor.

NASA Logosunun Hikayesi

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) logosu, stilize kırmızı kavisli metne (“solucan”) sahip olan üç ana resmi tasarıma sahiptir, ancak 22 Mayıs 1992’den bu yana resmi kullanımdan kaldırılmıştır. Üç logo NASA amblemi (“köfte” olarak da bilinir), NASA logosu (“solucan” olarak da bilinir) ve NASA mühürü.

Eski NASA logosu 'solucan' geri geliyor

NASA mührü 1959’da Başkan Eisenhower tarafından onaylandı ve 1961’de Başkan Kennedy tarafından biraz değiştirildi.