Bağımsız bir denetleme kurumu olan Nperf 2019 yılı raporlarını açıkladı. Bu rapora göre en iyi mobil internet hizmeti Turkcell tarafından sağlanıyor. Raporun tüm detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 arasında, nPerf kullanıcıları nPerf mobil uygulaması aracılığı ile 43.123 test gerçekleştirdi.

En iyi mobil internet Turkcell tarafından sunuluyor

Turkcell, en iyi mobil internet konusunda birinci sırada

Son 12 ayda, Turkcell mobil cihazlarda Türkiye’de en hızlı internet bağlantılarını sağladı
Ortalama indirme hızı 35 Mb / s ile Turkcell birinci olurken, en yakın rakibi 21 Mb / s ile Türk Telekom oldu. Upload tarafında da durum aynı Turkcell ayrıca internette gezinme ve yayın performanslarında da en iyi sonucu veren operatör oldu.

En iyi mobil internet Turkcell tarafından sunuluyor
En iyi mobil internet Turkcell tarafından sunuluyor

Vodafone’un latency’si (gecikme hızı) oldukça düşük

Vodafone, oyuncuların çok önem verdiği konulardan biri olan, 55 ms gecikme ile en düşük sonucu veren operatör oldu.

En iyi mobil internet Turkcell tarafından sunuluyor

Sonuç

Mobil ağlarda, Turkcell açıkça fark rakiplerine fark yaratmış durumda. 35 Mb / s indirme ve 13 Mb / s’lik bir yükleme hızı ile ile Turkcell, rakiplerinin çok önünde bulunuyor.

Testler 2G/3G/4G hızları kullanılarak yapılmış. Kullanıcılar, NPerf uygulaması kullanarak, 1 Ocak 2019 ile 31 Aralık 2019 arasında 43.123 test gerçekleştirmişler.

Testlerin başarı oranı, yapılan başarılı test sayısına göre sıralanmış. Tarayıcı testinde ise internet kullanıcılarının en sık ziyaret ettiği 5 web sitesinin yükleme sürelerinin ortalama performansı alınmış (YouTube hariç).

Tarayıcı hızları

Tüm operatörler tarama performanslarını 1 yıl boyunca ortalama 7 puan artırdı.

4G testlerini de yapan nPerf her operatör için 4G performans sonuçlarını belirledi. Sonucun uygunluğu için, terminaller üzerinde yapılan tüm testler 4G’den faydalanmayı zorunlu kılmayanlar testler yapıldı

nPerf‘in notu: Operatörlerin planlarını ayırt edemiyoruz. Sonuç olarak, 4G planından yararlanmayan, ancak 4G mobil planına sahip olan kullanıcılar sonuçlardan hariç tutulmadı.

LTE testinde istatistikler, 4G terminallerinde yapılan 45.355 testlere dayanmaktadır.

LTE hızları

Bu grafiğe göre Vodafone 4G/LTE testinde Turkcell’in çok az farkla önünde yer alıyor.

NPoints olarak ifade edilen nPerf skoru, bir bağlantının kalitesinin genel bir görüntüsünü verir. Ölçülen bit hızlarını (indirmelerde 2/3 + yüklemelerde 1/3), gecikmeyi dikkate alır ve QoE testlerinden eşit şekilde etkilenir (navigasyon / akış). Oranlar ve gecikme noktalarının değeri, kullanıcının sahip olduğu algıyı daha iyi temsil etmek için logaritmik bir ölçekte hesaplanır.

Bu nedenle, bu puan kullanıcı tarafından hissedilen bağlantının toplam kalitesini yansıtır.

Aşağıdaki sonuçlar önceki tüm göstergeleri ve dolayısıyla yapılan tüm testleri dikkate almaktadır. Teknolojiler birlikte gruplandıkça, farklı teknolojilerdeki testlerin oranı bu küresel eğilimi güçlü bir şekilde etkiler. Bu, tüm Türkiye için genel bir sağlayıcı sıralamasını göstermektedir.

nPerf skorlar raporu
nPerf en iyi mobil internet sonucu

Detaylı rapora buradan ulaşabilirisiniz.