Telefon alırken kullanıcıların ilk tercihi genellikle kamera olur. Geçtiğimiz yıllarda profesyonel kameralarda kullanılan özellikler şuan akıllı telefonlarımıza aktarılmış durumda. Hele ki bazı akıllı telefonlar profesyonel kameralar kadar iyi performanslar sergileyebiliyor. İşte bu kadar iyi kameraya sahip olan akıllı telefonları sizler için listeledik. Listemiz DXOMARK’ın puanlandırmış olduğu sıralama esas alınarak hazırlanmıştır. Ayrıca sadece arka kameraya göre sıralama yapılmıştır dilerseniz DXOMARK internet sitesinden bütün karşılaştırmalara göz atabilirsiniz.

En iyi kameraya sahip telefon

İşte en iyi kameraya sahip telefon

1 – Huawei P40 Pro

Kamera : 128 Puan – Selfie : 103 PuanÖn ve Arka Kamera değerlendirildiğinde en iyi kameraya sahip telefon

Huawei P40 Pro sahip olduğu 4 kamerası ile fotoğraf yönünde harikalar yaratmaya devam ediyor. Hem düşük ışık performansı hem de gündüz performansına baktığımız zaman fotoğraf kategorisinde DXOMARK’tan tam puanı almayı başarıyor. Ön kamerası da fotoğraf sevenlerin gözünden kaçmıyor. Selife kamerası kategorisinde de listenin en başında yer alıyor.

2 – Huawei 30 Pro+

Kamera : 125 Puan – Selfie : Yok

3 – Oppo Find X2 Pro

Kamera : 124 Puan – Selfie : 72 Puan

4 – Xiaomi Mi 10 Pro

Kamera : 124 Puan – Selfie : Yok – Ses : 76Ses ve multi medya performansı değerlendirildiğinde en iyi ses kalitesine sahip telefon

Xiaomi Mi 10 Pro kuşkusuz multi medya özellikleri ile öne çıkan bir telefon. İçerisinde bulundurduğu Streo hoperlörler ile DXOMARK’tan en iyi Ses kategorisinde listede en başa geçmeyi başarmış. Diğer telefonların aksine mikrofonu da bir çok konuda profesyonel mikrofonların yerini aratmıyor.

5 – Huawei Mate 30 Pro 5G

Kamera : 124 Puan – Selfie : 84

6 – Honor V30 Pro

Kamera : 122 Puan – Selfie : 76

7 – Samsung Galaxy S20 Ultra

Kamera : 122 Puan – Selfie : 100

8 – Huawei Mate 30 Pro

Kamera : 121 Puan – Selfie : 93

9 – Xiaomi Mi CC9 Pro Premium Edition

Kamera : 121 Puan – Selfie : 77

10 – OnePlus 8 Pro

Kamera : 119 Puan – Selfie : Yok

11 – Samsung Galaxy S20+

Kamera : 118 Puan – Selfie : Yok

12 – iPhone 11 Pro Max

Kamera : 117 Puan – Selfie : 92Ön ve Arka Kamera değerlendirildiğinde en iyi video performansına sahip telefon

iPhone kameraları kuşkusuz akıllı telefonlar arasında en iyi videoları çeken telefonlar. DXOMARK’ın inceleme yazısında da belirttiği gibi iPhone telefonlarda çekilen videolar sosyal medyada Android‘ler kadar kırpılmıyor. Tam anlamıyla çektiğiniz videoları sosyal medyada da aynı kaliteyle izleyebiliyorsunuz.

En iyi kameraya sahip telefon kazananı hangisi oldu?

Aslında listeye baktığımız zaman hepsi benzer özellikleri taşımakta. Önemli olan telefonun kamerasının size hitap edip etmediğidir. Misal verecek olursam bazı telefonlar AI seçeneği altında çekilen fotoğraflarda renkleri patlatarak değişik bir görüntü elde ediyor. Bu görüntü sizin hoşunuza gitmeyebilir. O yüzden telefon alırken listelere ya da puanlara bakarak değil telefonun kamerasını deneyim ederek almalısınız.