Başta Elon Musk olmak üzere uzay ajansları ve yatırımcılar bildiğiniz gibi uzun bir süredir gözlerini Mars’a dikmiş durumda. İlerleyen yıllarda Kızıl Gezegen’e gitme ve daha sonrasında da orada kolonileşebilme gibi planlar yapılmakta. işte bu planların merkezinde olan şirketlerden birisi de SpaceX. 

Elon Musk, Mars’a insan taşıyacak uzay gemisini tanıttı

SpaceX’in başında olan Elon Musk, Cape Canaveral etkinliğinde insanları Ay’a ve Mars’a taşıyacak olan uzay gemisini tanıttı. Deneme ve yörünge uçuşlarının önümüzdeki 6 ay içerisinde başlayacağını da belirten Musk, insanların yer aldığı görevlerin ise 2021 yılı sonlarında gerçekleşeceğini sözlerine ekledi. SpaceX’in sosyal medya hesaplarında da tasarımı ile dikkat çeken roketin görselleri yayınlandı. Yayınlanan bu görsel ile birlikte “11 yıl önce bugün ilk başarılı fırlatmamızı gerçekleştirdik. Bugüne kadar 78 fırlatma tamamladık ve bu süreçte uzaya roket fırlatma, dünyaya geri dönme ve yeniden uçabilme gibi özelliklere sahip roket ve uzay araçlarını geliştirdik.” mesajına yer verildi.

Zaten geri dönme ve yeniden kullanılabilme de bu yeni roketin odak noktasını oluşturuyor. Starship adı verilen roketin içerisinde 40 kabin, 1 mutfak ve 1 tane de barınak bulunuyor.