E3 2020’nin iptalinin ardından etkinliğin çevrimiçi ypaılması söz konusu olmuştu. Ancak kısa bir süre önce onun da iptal edildiği haberi geldi. Tabii ki, organizatör firma ESA’nın E3 2021 için çalışmasına engel değil. Elbette geliştiricilerin ve yayıncıların geleceğini varsayarak, planlar biraz erken başladı.

ESA, bir sonraki etkinlik için çalışmalara şimdiden başladı

E3 Fuarı çok ciddi bir tehlike altında. Bu seneki koronavirüs pandemisi yüzünden ertelenen fuarın yerine birçok firma kendi çevrimiçi etkinliğini yapacağını duyurmuştu. Bunun sonucu olarak firmalar bundan sonra tamamen dijital etkinliğe dönebilirler. Yayıncılar ve geliştiriciler, temelde E3’ün yerini alan yeni Summer of Games etkinliği için IGN ile birlikte çalışıyorlar. Eğer etkinlik bu sene başarılı olursa, ve sonraki senelere referans olabilecek derecede etkili geçerse E3’ü bu sefer tamamen öldürebilir.

E3 2021 planlaması şimdiden başladı

E3 2021 ne zaman gerçekleşecek?

ESA, E3’ün kaderine razı gibi görünmüyor tabii ki. Organizasyon, GamesIndustry.biz’e önümüzdeki yıl E3 için planlarını ortaklarına açıkladı. 15-17 Haziran 2021 tarihlerin işaret eden organizasyon firmasi, sonraki sene için yeniden hayal edilen yeni bir gösteri vaat ediyor.

Firma henüz E3 2021 için planları hakkında tam olarak bilgi vermiyor, aynı zamanda dijital planlarının kaldırıldığını da kamuya açıklamamıştır. Ancak fısıltı gazeteleri ve çeşitli yabancı yayın kuruluşlarına verilen bilgiler hep bizi bu yöne doğru itiyor.

ESA fuarın iptal duyurusunda, “Üyelerimizle Haziran 2020’de sektör duyurularını ve haberlerini sergilemek için çevrimiçi bir deneyimi koordine etme seçeneklerini de araştırıyoruz. Güncellemeler E3Expo.com’da paylaşılacak.” demişti.

Kaynakları oyun gazetecisi Mike Futter’e, firmanın bu planlarından vaz geçtiğini söylemiş. Görünüşe göre IGN’in çevrimiçi ilerleteceği bu yılki etkinlik E3’ün dijital etkinliğinin yerini alacak. Elbette, çevrimiçi etkinlik hiçbir zaman insanların birbirini görüp konuşması kadar güzel sonuçlar doğurmaz. Ancak içinde bulunduğumuz karantine durumu, herkesi ister istemez böyle bir yönteme de sevk etmiş durumda.