Kötüleşen koronavirüs pandemisine rağmen, NASA hala insanları Ay’a gönderme hedefine odaklanmış durumda. SpaceX’ten yakın gelecekte Ay’a kargo turları yapmaya başlamasını istiyor. Bunun sonucu olarak, Dragon: the XL karşımıza çıktı. NASA, SpaceX’e Ay’ın yörüngesinde inşa etmek istediği bir uzay istasyonuna kargo ve malzeme gönderme görevini verdi.

SpaceX’in yeni Dragon: the XL ile tanışın

Yeni ortaklık, NASA’nın Artemis programının büyük bir parçası. İlk kadını 2024 yılına kadar ay yüzeyine çıkarma girişimi için önemli bir hamle. NASA, programın bir parçası olarak, Ay’ın etrafında astronotların Geçit (Gateway) adı verilen yörüngede bir uzay istasyonu inşa etmeyi planlıyor. Bu istasyon, Ay’a gitmeden önce çalışıp, eğitim alacağı bir durak olacak. Tıpkı Uluslararası Uzay İstasyonu gibi, Geçit de malzeme ve bilim deneylerine ihtiyaç duyacak. SpaceX bunu gerçekleştirmek için kullanılacak ilk özel şirket olacak.

SpaceX, neredeyse on yıldır Uluslararası Uzay İstasyonuna kargo tedarik ediyor. Şirket Falcon 9 roketinin içindeki Dragon kapsülü ile sarf malzemeleri gönderiyor. Gelecekteki Geçit için sarf malzemesi taşıyabilmek için SpaceX, bazı araçlarını yükseltecek. SpaceX’e göre “XL, ay yörüngesinde Gateway’e 5 metrik tondan fazla yük taşıyabilen” silindirik beyaz bir uzay aracı olan Dragon XL adlı yeni bir kargo aracı geliştiriyor. Büyük ejderha, birbirine bağlanmış üç roket çekirdeğinden oluşan Falcon 9’un çok daha güçlü bir çeşidi, Falcon Heavy roketiyle taşınacak.

Geçit, Dragon: the XL ile beslenecek

SpaceX, istasyon çalışmaya başladıktan sonra, Geçit’e birden fazla araç göndermek için hazırlanıyor. Her yolculuk sırasında, Dragon XL altı ila 12 ay boyunca Geçit’e bağlı kalacak. NASA’ya göre kapsül, “numune toplama malzemeleri ve mürettebatın Geçit’te ihtiyaç duyabileceği ve ay yüzeyindeki keşifler sırasında ihtiyaç duyacağı diğer eşyalar” gibi şeyler taşıyacak.

SpaceX’in başkanı ve COO’su Gwynne Shotwell yaptığı açıklamada, “Aya dönme ve gelecekteki uzay araştırmalarını destekleme, önemli miktarda yükün uygun fiyatlı teslimatını gerektiriyor,” diyerek “NASA ile olan ortaklığımız sayesinde SpaceX, 2012’den beri Uluslararası Uzay İstasyonu’na bilimsel araştırmalar için kritik malzemeler sağlıyor ve çalışmaya Dünya’nın yörüngesinin ötesinde devam etmekten ve Artemis kargolarını Geçit’e taşımaktan onur duyuyoruz.” ekledi.

SpaceX muhtemelen Geçit’e malzeme göndermekle görevli tek şirket olmayacak. Nihayetinde, NASA birden fazla kargo tedarikçisi ekleme seçeneğine sahip ve Artemis’in kargoları için 7 milyar dolara kadar harcama bütçesi var. Her sözleşme NASA’nın sağlayıcı başına en az iki kargo görevi sipariş edeceğini garanti ediyor.

Artemis Projesinin Amacı

Sözleşme SpaceX ve NASA için büyük bir adım olsa da, Artemis programının geleceği hakkında birçok soru var. Birincisi, Geçit’in ne zaman inşa edileceği belli değil. Son birkaç yıldır NASA yetkilileri, Geçit inşasının Artemis programının çok önemli bir parçası olduğunu, çünkü uzay ajansının ayın yüzeyine astronotları “ayak izi ve bayrak bırakması” için göndermek yerine, sürdürülebilir bir mevcudiyet kurmasına yardımcı olacağını savunuyorlar.

Yönetim, NASA’ya ilk Artemis astronotlarını 2024’e kadar inmesi için zorluyor. Uzay ajansı, insanları önümüzdeki dört yıl içinde Ay’a geri döndürmek istiyorsa, Geçit’i inşa etmek için yeterli zamana sahip olmayabilir. Space News’e göre NASA’nın yeni keşifler için yeni atanan yardımcı yöneticisi, Geçit’in 2024 yılına kadar insanları Aya götürmek için artık kritik olmadığını söyledi. Bu, inşa edilmeyeceği anlamına gelmez, ancak ilk ay iniş tarihinden sonrasına kadar olmayabilir.

Projenin Önünde Sorunlar da Var

Bu arada, koronavirüs pandemisi, ajansı bazı önemli programlarda üretimi askıya almaya zorladığı için NASA’nın 2024 tarihini karşılayabilme olasılığı giderek azalıyor. Özellikle NASA, ajansın ilk Artemis astronotlarını Ay’a uçurmak için kullanmayı planladığı bir sonraki büyük roketi Uzay Fırlatma Sisteminin gelişimini kapatmış olması en büyük problemlerden biri.

SpaceX’e gelince, Savunma Bakanlığı ile yaptığı çalışmalar nedeniyle, Kaliforniya eyaleti tarafından vazgeçilmez olarak kabul ediliyor. Pandemi sırasında da hala çalşışmalarına devam ediyor. Dolayısıyla şirketin bu yeni kapsülün geliştirilmesinde bir sıçrama yapması mümkün olabilir. Ancak Geçit’in ilk sevkiyatı ne zaman almaya hazır olacağı belirsiz.