Geçtiğimiz haftalarda CD Projekt RED tarafından Cyberpunk 2077 hakkında çokça bilgiler almıştık. Bunlardan bir tanesi ve en üzücü olanın çıkış tarihinin ikinci kez ertelenmesi olmuştu. Oyun ilk önce 20 Nisan’dan 17 Eylül’e, 17 Eylül’den ise 19 Kasım’a ertelenmişti. CD Projekt RED Witcher’daki kadar olmasa da Cyberpunk 2077’yi de erteleyerek oyuncuları hayal kırıklığına uğratmış durumda.

Cyberpunk 2077, Koronavirüs nedeniyle ertelenmeyecek

Cyberpunk 2077 çıplak içerik barındıracak ve açık seks sahnelerinin Japonya ve belli ülkelerde, yasa gereği sansürlenmesi gerekiyor. Bu haberin kaynağı olan Press Start Australia’ya göre : Cyberpunk 2077 çıplak ve müstehcen sahnelerin düzenlenmiş bir versiyonu Japonya’da satışa çıkacak.

CD Projekt RED’in Bilim kurgu nişancı ve rol yapma oyunu olan Cyberpunk 2077 içerisinde birden fazla yetişkin içerik barındırıyor. Şiddet, suç, cinsel organ özelleştirme gibi çıplak ve müstehcen sahneler barındıran bir oyun olacak. Bunların dışında vahşet ve ağır kan bulunduran görüntüler de bulunacak ve sansürlenecek. Japonya gibi ülkeler yasaları gereği Cyberpunk 2077 çıplak içerik gibi sahnelere nazik davranmıyor ve oyundan böyle sahneleri kaldırmayı ya da sansürlemeyi planlıyor.

Japonya’da bulunan ve film, dizi, oyun gibi içeriklere yaş derecelendirmesi uygulayan şirket olan CERO Z geçtiğimiz yıllarda The Witcher 3 için “18 Yaş üzeri yetişkin içerik” değerlendirmesinde bulunmuştu. Cyberpunk 2077 ‘nin sunduğu grafik ve görsel kalite gereği çıplak ve müstehcen sahneleri The Witcher 3’ten daha gerçekçi yansıtacağından dolayı, CERO Z’nin en yüksek derecelendirmesi olan “Z” raporu ile derecelendirilmesi bekleniyor.

CERO Z’nin hazırladığı rapora göre Cyberpunk 2077 ‘de sansürlenmesi ve düzenlenmesi bildirilen birkaç şey :

  • Çıplak erkek/kadın karakterlere iç çamaşırı giydirildi.
  • Müstehcen içerik barındıran bazı sahnelerin değiştirilmesi ya da baştan düzenlenmesi.
  • İnsan vücudunun gösterilmesine maruz kalındığı sahnelerde örneği bağırsak, kalp gibi organların gerçeğe nazaran daha basit modellenmesi.
  • Oyunun dünyasında bulunan, cinsel organ şeklinde grafiti ya da çizimlerin tamamen ortadan kaldırılması.

Cyberpunk 2077 ile ilgili diğer tüm detayları oyunun çıkışına yaklaştığımız tarihlerde göreceğiz. Cyberpunk 2077 PC’de son teknolojileri destekliyor olacak. NVIDIA Ray Tracing ve DLSS 2.0 teknolojileri ile piyasaya sürülecek bu yapım, muhtemelen yeni nesil konsollar ile birlikte gelecek özel sürümüyle DirectX12 Ultimate için çeşitli yenilikler de sunacak. Cyberpunk 2077 PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5 ve Xbox Series X için 19 Kasım’da piyasaya sürülecek. Ve oyun Türkçe olacak.

Haberin kaynağı : Buraya tıklayın