Covid-19 sürecinin etkileri: Oyuncular ne oynuyor, ne izliyor? Covid-19 sürecinin farklı janralara olan etkilerini sizler için inceledik.

Bildiğiniz gibi dünya şu an eşi benzeri görülmemiş bir olayın tam ortasında.  Korona virüsü hayatımızın her bir köşesine etki ediyor ve adeta keskin gördüğü köşelerimizi törpülüyor. TechnoLabs ekibi olarak biz, kendimizi şanslı görüyoruz. Evden çalışmaya devam ederek siz okurlarımıza teknolojiyle ilgili son haberleri iletebiliyoruz.

Oyun sektörü de tabii ki karantinadan etkilendi. Newzoo’nun pandemi başlarında yayınlamış olduğu bir makalede belirttiği gibi, Korona virüsü oyun sektörünü de farklı şekillerde etkiledi. Makalesinde Newzoo, Dünya’daki birçok insan evlerinde sıkışıp kaldıklarından dolayı zaman geçirmenin yegane yolu olmasa da, en popüler yolunun oyun oynamak olduğunu söyledi. Adı geçen makale.

Konuyla ilgili birçok başlık atıldı, birçok platform sanal manşetleri süsledi. Bu dönemde çıkan Bannerlord, en iyi çıkış yapan oyun olduğunu bas bas bağırdı. Hatta Steam’deki anlık kullanıcı sayısı, tüm zamanların, tekrar ediyorum, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. (Steam 2003’te kuruldu.)

Tabii ki, insanların çok daha fazla oyun oynadığının farkındayız ancak bu düşüncemizi bir adım öteye taşımak istedik. Newzoo’nun verilerinden yararlanarak, Dünya çapındaki oyuncuların bu dönemde hangi oyunları tercih ettiğine dair bir yazı yazmaya karar verdik.

Newzoo’nun veri ağı ışığında durumu irdelediğimiz bu makalede, birçok şey öğreneceksiniz.  Örneğin bazı kişilerin sosyalleşme ihtiyaçlarını gidermek için oyun oynadıklarını, bazılarının da içinde bulunduğu gerçeklikten kaçmak için oyun oynadıklarını göreceğiz.

Şirketin kendi yaptığı sınıflandırmalar ve veri gözlemleri ışığında değerlendireceğimiz verinin yanı sıra,  dünyanın değişik yerlerinden 1204 oyuncunun katıldığı anket sonuçlarını da sizinle paylaşacağız.

Covid-19 sürecinin etkileri; bu dönemin popüler oyunları hangi oyunlar oldu?

Oyuncu akınına uğrayan sektörde birçok oyun, oyuncu sayısında, izlenilirlik süresinde ve ortama oynama süresinde artış gözledi. Şirketin yaptığı 18 tür içeren sınıflandırması göz önüne alınarak, Aralık 2019 ile Mart 2020 arasındaki oyuncu hissesi artış şu şekilde: (Moba ve dövüş oyunları hariç tutulmuştur.)

  • Nişancı (+40%)
  • Bahis Oyunları (+36%)
  • Deste Dizmeli oyunlar (+34%)
  • Arcade oyunlar (+28%)
  • Platform oyunları (+25%)
  • Battle Royale (+17%)

Deste dizme oyunlarındaki artışın neredeyse tamamı Riot Games’in Legends of Runterra oyununun başarısından kaynaklı ve  Platform oyunlarındaki patlama da Ori serisinden dolayı. Biz ise burada ana janralara odaklanacağız.

Nişancı oyunları çok iyi durumda, ancak tek sebebi korona değil

Covid-19 sürecinin etkileri %46’lık şekilde en çok yansıtan oyunlardan nişancı oyunları, MOBA’dan sonra bu janrayı en büyük ikinci oyun türü yapıyor. Ubisoft’un Rainbow Six Siege’i en büyük oyuncu hissesini elinde tutarken CS:GO ve CoD: Modern Warfare de listede üst sıraları tutuyor.

Aşağıdaki grafik nişancı ve battle royale oyun türlerinin son 5 aydaki oyuncu oranındaki değişimi gösteriyor.

Covid19 sürecinin etkileri Oyuncular ne oynuyor ne izliyor

Ancak bu büyümeyi sadece pandemiye bağlayamayız. Ocak ayında çıkardığı bir güncelleme sonrası birçok oyuncu çeken taktiksel nişancı oyunu Escape From Tarkov’un yanı sıra, R6’de Çinli oyuncuların akınıyla beraber neredeyse  2019’daki oyuncu sayısını ikiye katladı.

Bu büyümedeki etkili diğer bir faktör de CoD:MW’nin Battle Royale modu Warzon’u piyasaya sürmesi oldu. Oynaması ücretsiz olan bu mod sayesinde neredeyse bütün FPS yayıncılarının ilgi odağı haline geldi, 3 kriterimizde de (oyuncu oranı, oyuncu sayısı ve izlenme) çok ciddi bir sükse yaptı. Newzoo’nun burada yaptığı eksiklik ise Battle Royale olmasına rağmen bu modun nişancı kategorisinde değerlendirilmesi.

Bu modun sükse yapmasında tabiki izolasyon döneminin etkisi oldu ancak birçok oyun elementinin de burada kritik önemi var. Belki de bu elementler, karantina döneminde oyunculara cazip geldi.

  • Takım oyunu çok önemli, yani iletişim, etkileşim ve konuşma işin anahtarı.
  • Farklı platformlarda oynanabiliyor, yani arkadaşlarla oynamak bir nebze daha kolay.
  • Hızlı bir oynanışın yanında keşfetmek için çok büyük oyun alanı sunuyor.
  • Ünlü bir markanın isminin arkasına almış, ücretsiz bir oyun modu.

Oynama süreleri de uçtu!

Günlük nişancı oynama ortalaması Aralık ayında 38 dakika iken Mart ayında bu sayı 60 dakikaya fırladı. Evde kalmanın oynama süresindeki artışa sebep olması bir yana, diğer bir etken ise R6 ve EfT’de tek oyun atma sürelerinin 1 saate kadar çıkması.

Diğer janralarda da benzer şekilde ortalama oynanış süresi Aralık 2019’dan bu yana artış gösterdi. Newzoo’nun 10 ila 30 yaş bandından Amerikan, İtalyan ve Japon oyuncularla yaptığı anket ise uygun zamanın neden artış gösterdiğine bi’ nebze ışık tutacak mahiyette. Bu oyuncuların 3’te 2’si oyun oynama sürelerinde fark edilir artış olduğunu belirtiyor.

Neden daha fazla oynadığı sorulduğunda %46’lık kesim daha çok vakti olduğu için yanıtını vermiş. Bu oyuncuların %95 bu vaktin izolasyondan kaynaklandığını belirtmiş. Neden sorusuna verilen diğer cevaplar şöyle: %17’si sosyalleşmek için, %16’sı mevcut şartların getirdiği durumdan uzaklaşmak için, %15’i evdeki durumların değişmesi, %15’i de arkadaş/aile oynadığı için.

Covid19 sürecinin etkileri Oyuncular ne oynuyor ne izliyor

Bu konuda hedef kitlenizle ilgili daha fazla bilgi için questions@newzoo.com adresiyle iletişime geçebilirsiniz.

İzolasyondan Kaçış Mümkün! PC kullanıcıları bu zor günlerde özellikle keşfetme ve macera istiyor!

Birçok insan şu günlerde evlerinde kalıyor. Anketimizde de görüldüğü üzere oyun dünyası, evde kalan bu kişilerin mevcut gerçekliklerinden uzaklaşmaları ve devasa dünyaları umarsızca keşfetmeleri için bir fırsat veriyor.

Gerçeklikten kaçış için büyük bir potansiyel sunan macera oyunları ise listemizde üçüncü paydaş. MOBA ve Nişancıdan sonra yer alan bu janra, son 5 ay içerisinde oyuncu hissesi (sayısını) %11 arttırdı.

Newzoo’nun verilerine göre Microsoft’un Minecraft’ı, PC oyuncu sayısına göre, bu janrada rakipsiz birinci. Bununla beraber her ay top 5’deki yerini de koruyor. Sandbox türü bir evren sunan Minecraft, yeni diyarlar keşfetme, yeni şeyler yapma ve farklı diyarlara dalma gibi seçeneklerle oyuncuların boş zamanlarına talip. Aralık ayında büyük bir güncelleme alan oyun, o zamandan bu yana oyuncu hissesini %36’dan %44’e çıkarmayı başarıyor.

PC’deki macera janrasını geri kalanı ise daha organik bir şekilde büyüdü. Örneğin Nisan 2011’de çıkış yapan Spiral Knights. Son yıllarda oyunda neredeyse hiçbir değişiklik olmamış olmasına rağmen,  bu çok oyunculu işbirliği odaklı online oyun, Mart ayında 4. En büyük macera oyunu olmayı başarıyor (PC’de).

Yarış Simülasyonları ve yarış oyunları da karantinada fayda gördü!

Oyuncu havuzunu kayda değer arttıran diğer bir janra ise yarış oyunları. Kartrider bu konuda güzel bir örnek. Gücü artan oyunun temel özellikleri şöyle: Erişmesi kolay, işbirliği odaklı, çok oyunculu ve arkadaşlarla kolayca oynanabilir.

Ayrıca, oyuncu davranışlarında belirgin bir fark oluşmasında bazı spor organizasyonlarının ve diğer etkinliklerin iptal edilmesi de etkili.  Bazı takımlar ve ligler gerçek dünyadaki mevcut kapışmalarını spor oyunlarına taşıdılar. Böylece taraftarları ile etkileşime geçmek ve rekabet ortamını yakalamak için güzel bir ortam oluşturdular.

Örneğin F1 sezonu virüs yayıldığı zamanlarda başlamanın eşiğindeydi. Ancak bunun yerine profesyonel sürücüler, içerik üreticilerinin verdikleri rolleri omuzluyorlar. Online yarış simülatörleri ile yarış dünyasını devam ettirme çalışmaları, takipçi ve hayranları için de olumlu etki yapıyor. Böylece yarış simülasyonları/oyunları hem oynama zamanlarındaki hem de izleme sürelerindeki artışla nasibini alıyor.

Birçok profesyonelin tercihi olan iRacing’in istatistikleri ise patladı gitti. Şubat ve Nisan ayları arasında %117’lik bir artış yaşayan yani 2 katını da geçen canlı izlenme süreleriyle Twitch ve YouTube da kendi rekorunu kırdı. Diğer simülasyon oyunlarında da bir artış gözükse de F1 sektörü kadar uç bir artış değildi.

Etkileşim ve Erişilebilirlik sunan Arcade Oyunlar da Liderlik Tablosunda yerini aldı!

Covid19 sürecinin etkileri Oyuncular ne oynuyor ne izliyor

Tabi Arcade oyunlar deyince akla bin bir türlü şey geliyor ancak Newzoo’nun Arcade tabirinde sosyal olarak oynanabilen, bulmaca içerebilen veya çok oyunculu online etkileşim sunabilen oyunlar dahil edilmiş. Sonuçta eldeki liste, işbirliği ve yarışma imkanı sunan minimalist oyunlarla dolmuş.

Golf It!, Overcooked 2 ya da Uno! gibi oyunlar bu özellikleri taşıyan oyunlar arasına giriyor. Sosyal Arcade oyunlar Mart ayında PC’de %2 lik oyuncu hissesi ile Aralık ayından beri %28’lik bir artış gösterdi.

Örneğin popüler kart oyunu Uno!, App Store’da Aralık ayında en çok indirilen kategorisinde 49. iken şu anda 6.’lık koltuğunun keyfini sürüyor.

Özetle bu makalede, Covid-19 sürecinin etkileri olarak sizlerle Newzoo’nun toplayabileceği verinin bir kırıntısını paylaştık. Daha detaylı veri analizleriyle iş imkanlarını genişletmek isteyenler için Newzoo gibi profesyonel seçeneklerin olduğunu hatırlatmak isteriz. Özellikle oyun yapımcıları ve pazar incelemesi yapacaklar için bu tür profesyonel hizmetler bulunmaz nimet.

Kaynak: newzoo.com
Janra: Tür/çeşit/tarz/sınıf