Aynen başlıkta okuduğunuz gibi: “Call of Duty NVIDIA platformunda artık yer almayacak“. Google’ın Stadia ürünü Activision Blizzard ile NVIDIA’nın arasına girdi.

Call of Duty ve Overwatch gibi Activision Blizzard oyunları artık NVIDIA tarafından sunulan GeForce Now platformunda yer almayacak. Piyasada farklı farklı stream hizmeti sunan firmalar olsa da, geçen hafta NVIDIA tarafından sunulan GeForce Now birçok pozitif eleştiriyle karşılandı. Bunun nedeni de diğer yayın platformlarının aksine GeForce Now, kullanıcıların en sevdikleri mağazalara bağlanmasına ve zaten sahip oldukları oyunları oynamasına izin vermesi idi.

Call of Duty, NVIDIA Geforce Now platformundan çekildi

İşin özünde de Google Stadia hizmeti yatıyor. Zira Google Stadia veri merkezinde bulunan oyunları, üyelik karşılığında kullanıcılarına sunuyor. Ancak bu, hizmetinde aylık ödemeler de bulunduran Blizzard tarafını rahatsız etmiş olmalı ki NVIDIA GeForce Now platformundan çekilme kararı almışlar. NVIDIA forumlarındaki bir mesaja göre, Activision Blizzard oyunlarını akış hizmetinden çekmiş bulunuyor.

Call of Duty, NVIDIA platformunda artık yok

Bu mesaja göre, “İstekleri doğrultusunda, Activision Blizzard oyunlarının hizmetten kaldırılacağını bildiriyoruz. Talihsiz bir durum olsa da, gelecekte bu oyunları ve daha fazlasını yeniden etkinleştirmek için Activision Blizzard ile birlikte çalışmayı umuyoruz.”. Sonuç olarak, Activision Blizzard’a ait yaklaşık 20 başlığa artık GeForce Now üzerinden erişilemeyecek.

Activision Blizzard’ın Call of Duty, Overwatch ve Hearthstand gibi büyük markalara ev sahipliği yaptığı göz önüne alındığında, hizmet üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. NVIDIA GeForce Now hizmetine kayıt olmak isteyen için de büyük bir etkisi olacaktır. Activision Blizzard oyunlarının geri dönüp dönmeyeceği ve ne zaman geleceği belli değil, ancak GeForce Now’a kaydolmayı planlıyorsanız dikkate alınması gereken bir konu.

Windows, Mac ve Android üzerinde GeForce Now hizmetini kullanabiliyorsunuz. Sahip olduğunuz oyunu GeForce Now’a kanıtladıktan sonra servis üzerinde oyunu 5 saniyede indirip oynamaya başlıyorsunuz. 720p 60fps için en az 15Mbps, Full HD 60fps için ise en az 25Mbps bağlantılara ihtiyacınız olan sistem gerçekten oldukça iyi. 35Mbps’lik internet bağlantım üzerinden single olarak denediğim birkaç oyunda sıkıntısız olarak 60FPS 1080p oyun oynayabildiğimi söyleyebilirim. İlk 90 günün ücretsiz olduğu servise buraya tıklayarak katılabilirsiniz.