Geçtiğimiz günlerde Elazığ’da gerçekleşen 6.8 büyüklüğündeki deprem felaketi, 38 yurttaşımızın hayatını kaybetmesine sebep olmuştu. Türkiye’yi hüzne boğan afet sonrasında ise ülkemizin depreme karşı önlemleri konusu bir kez daha gündeme geldi. Bugün ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yeni bir taslak yayımlandı.

BTK tarafından Ulusal Mobil Uyarı Sistemi kuruluyor

 “Ulusal Mobil Uyarı Sisteminin Kurulmasına ve İşletimine İlişkin Yönetmelik Taslağı” adı altında yayımlanan planda, gerçekleşen doğal afetlere karşı yurttaşların anında bilgilendirilmesi amaçlanıyor. Yayımlanan taslakta afet, acil durumlar ile kamu düzenine, milli güvenliğe ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlara karşın, vatandaşların coğrafi olarak belirli bölgelerde bildirimler alması sağlanacak.

Taslak üzerinde afet durumunda belirli bölgelerde bulunan kullanıcıların Mobil Alarm Sistemi (CMAS), Hücresel Yayın Sistemi (CBS), Çağrı Öncesi Anonsu ve SMS yöntemlerinden biri ile anında bildirim almaları sağlanacak ve önlem almaları için zaman tanınmış olacak. Yayınlanan bildirimler bölge, il, ilçe ve alan bazında da yayınlanabilecek. Buna benzer uyarı sistemleri ABD, Japonya gibi ülkerlerde de aktif olarak kullanılıyor.

BTK tarafından yayınlanan taslağa şuradan ulaşabilirsiniz.