Bill Gates ülke çapında koronavirüs pandemisini durdurmak için kapatılmasını istedi. Ayrıca liderlerin söylentileri veya panik yaratmanalarını bırakmaları gerektiğini söyledi.

Bill Gates, koronavirüse karşı Amerika’yı kapatmayı önerdi

Microsoft kurucu ortağı olan Gates, Mart ayında Reddit AMA’da koronavirüs pandemisi hakkında konuşmuştu. Bugün Washington Post‘a verdiği demeçte, ABD’nin COVID-19 ile mücadeleyle nasıl daha iyi başa çıkabileceği hakkında daha fazla ayrıntı sundu. Bill & Melinda Gates Vakfı’nın eş başkanı sağlık kriziyle başa çıkmak için üç adım önerdi. İlk olarak, ülke çapında bir kapatma yaklaşımı olması gerektiğini söylüyor.

Gates, “Ülke liderlerinin açık olması gerekiyor. ‘Her yerde kapatma’ her yerde kapatma anlamına geliyor.” dedi. “Hastalıktan etkilenenlerin sayıları Amerika’da düşmeye başlayana kadar – ki bu 10 hafta veya daha fazla sürebilir – hiç kimse her zamanki gibi işine devam etmemeli. Bu noktadaki herhangi bir karışıklık sadece ekonomik sıkıntıyı artıracak, virüsün olasılığını artıracaktır. Bir sefer daha geri dönecek ve daha fazla ölüme neden olacak.” sözlerini de ekledi.

Bill Gates: Koronavirüs'e Windows muamelesi

‘Her yerde kapatma’ her yerde kapatma anlamına geliyor ki bu da 10 hafta veya daha fazla sürebilir.

Bill Gates

Ayrıca, “tedaviler ve aşı geliştirmek için veri tabanlı bir yaklaşım” olması gerektiğini öneriyor. Liderlerin, lupus hastaları için gerekli olmasına rağmen, COVID-19’a karşı bir tedavi olarak lanse edilen ilaç olan hidroksiklorokine atıfta bulunarak, söylentileri veya panik alımını durdurmaması gerektiğini belirtti.

Gates’in geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan pandemi tahminini düşündüğümüzde, bu konuda da doğru bir yol önerdiğinden emin olabiliriz.