Dünyanın en zengin ikinci insanı olarak anılan, Microsoft‘un kurucusu Bill Gates, koronavirüs salgını hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Bill Gates koronavirüs vakalarının artışında bir numaralı sebep olarak Facebook gibi sosyal medya şirketlerini kısmen suçlu buluyor.

Bill Gates, Koronavirüsün ABD’de vakaların artmasının nedenlerinden bir tanesinin sosyal medyadaki yalan yanlış bilgiler olduğunun söylüyor. Gates Facebook ve benzeri platformların koronavirüs 19.türü olan COVID-19 hakkında yayılan yanlış bilgiyle mücadelede etkisiz kaldığı görüşünün altını çizdi.

Koronavirüs Covid-19 nedir?

Sars benzeri bir hastalık olan yeni koronavirüs Covid-19, Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkmıştı. Bazı ülkeler ve şehirlerde sokağa çıkma yasağı ve karantinalar uygulandı ve insanlar ev içerisine hapsedildi. Sonuç olarak on milyonlarca insan işini kaybetti ya da evden çalışmaya zorlandı.

Fast Company Konseyinde konuşan Gates, salgına karşı herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesini ve herkesin bir görevi olduğunu söyledi. Gates ayrıca, Facebook gibi sosyal medya uygulamalarının ellerindeki mücevheri doğru kullanarak, yalan yanlış yayılan bilgileri engelleyerek güvenli bilgiye ulaşmada önemli rol oynadıklarını da söyledi.

Bill Gates koronavirüs

Bill Gates sosyal medyanın koronavirüsün vakalarının artmasındaki rolünü şöyle açıkladı :

“Sosyal medya şirketleri koronavirüs vakalarının artması gibi konularda daha fazla yardımcı olabilir mi? Ne tür bir çözüme sahibiz? Ne yazık ki, sosyal medya ve emsali diğer dijital araçlar muhtemelen çılgın fikirleri yaymak için hiç bir katkıda bulunmamışlardır.” dedi.

Gates’in konuşmasında “çılgın fikirler” olarak adlandırdığı kısım tam olarak virüsün genel yayılımını doğrudan etkileyen sosyal medyada gördüğünüz hiçbir doğruluğu olamayan bilgiler şeklinde ifade ediliyor. Örnek vermek gerekirse : bazı sosyal medya kullanıcıları maske takmanın ve sosyal mesafe kuralına uymanın bir saçmalıktan ibaret olduğunu düşünüyor ve bu fikirlerini her yerde söylüyorlar. Sanıyoruz ki Bill Gates bunlara hitaben Facebook ve diğer sosyal medya platformlarını eleştiriyor. Çünkü sokakta ya da kalabalık bir ortamda maske takmanın, koronavirüs vücuda işlemiş bir insandan virüsü kapmanın ihtimalinin %95 oranında azaldığını söylüyor. Aynı şekilde bu kurallar bilimsel olarak açıklanmış, sosyal mesafe kuralı için de geçerli

Gates maske takmayan insanlara hitaben konuşmalarını şöyle sonlandırdı :

“İnsanlar maske takmıyor çünkü maske takmak o kadar rahatsız edici değil, pahalı değil. Ama bazı insanlar maske takmamanın, sonunda virüsü başkasına bulaştırmak olsa bile bir çeşit özgürlük olduğunu düşünüyorlar. “ dedi.

Ayrıca koronavirüsün ilk yayıldığı zamanlar Bill Gates’ın yıllar önce yaptığı konuşma kanıt gösterilerek, Bill Gates’ın koronavirüsün baş mucidi olduğu söyleniyordu.