Sony’nin oyun konsolu PlayStation 5, yıl sonuna yepyeni donanım ve destansı oyunlarla piyasaya çıkarken, oyun camiasında heyecan devam ediyor. Çoktan açığa çıkmış Xbox Series X’le kapışmak için arenaya inecek olan PS5’in cephaneliğini doldurmaya başladı. Şimdi, karşımızda, fırından taze çıkmış bir PS5 videosu var. Şimdiye kadar ki en iyi görünümlü tasarımı aldık. Tam sistemi görmek için videoyu izlemelisiniz.

Baş döndüren PS5 videosu yürek hoplattı

Buradaki konsept dizaynı VR4Player farkıyla geliyor. Tabii ki her dizayn ilginçti ancak şimdiye kadar birçok makale, tasarım videosu, duyumlar yayınlayan ve içerdiden bilgi sızdıran, şu ana kadar ki en muhteşem tasarıma PS5 videosu VR4Player tarafından yayınladı.

PS5 Videosu, Sony’nin Sistem Planlama lideri Mark Cerny’nin sesiyle ( resmi video: “The Road to PS5” ) başlıyor ve ardından kama şekilli bir PS5 konsolu ile bizi karşılıyor. Siyah, beyaz, kırmızı ve hatta metalik seçenekleri sunarak bize bir renk cümbüş sunuyor.

Çok sevimli detaylara da sahip. Konsolun iki tonlu estetiğinin bir parçası olarak PlayStation’ın tuş takımı olan kare, üçgen, yuvarlak ve çarpı tuşlarının bulunduğu bir kasa görüntüsü var. Sisteme yukarıdan bakıldığında V Şekilli sızdırılmış konsepti de görmek de mümkün. Bu tasarımla ilgili en havalı olan ayrıntı ise altında tribün tarzı soğutma sistemini saklayan çıkarılabilir kapaklı bir sistemin olması.

Portlarını inceleyecek olursak bu tasarım; bir çift HDMI portu, dijital optik portu, internet girişi ve birçok USB portu barındırıyor. Bunların yanısıra sistemi güçlendirebilelim diye, çok görmediğimiz bir eklenti de var. Fazladan SSD takabilmemiz için ayrı bir port da eklenmiş.

PS5 videosu, birçok oyunu gösterdikten sonra bir de yeni DualSense kontrol kolu ile etkileşimini görüyoruz. Son olarak da son jenerasyon PS VR wireless setinin nasıl bir görüntü sunabileceğini izliyoruz.

Baş döndüren PS5 videosu yürek hoplattı

Genel olarak bakınca, bu tasarım PS5 için tasarlanmış çok başarılı bir dizayn. Bu tasarımın sızdırılmış bilgilere sadık kalınarak yapılmış olması da çok hoşumuza gitti.

Umarız sıradaki PS5 etkinliği yukarıda bahsi geçen resmi PS5 videosundaki gibi yanlış anlaşılmaz. Her ne kadar Japon yapımcının sergilediği samimi tavırlarından dolayı alkışlanması gerekirken; karmaşık yapıların nasıl çalıştığı, konsol bölümlerinin karışık dizaynları anlatılırken kullanılan dil anlaşılmazdı. Teknik özelliklerle ilgili kullanılan terminoloji bir çok oyuncunun beklentilerini karşılamadı, tutkusunu söndürdü.

Eğer Sony, ikincisi olacak sıradaki etkinliğini estetiğe, aksesuara ve oyunlara odaklarsa ideal bir senaryo olur. Böylece oyuncular olarak bizler de PS5’in altında neler barındırdığını bize bakan eko-sistemiyle daha net bir şekilde görmüş oluruz.