Avustralya’nın, 2022’de, uyduları alçak Dünya yörüngesine götürecek olan “yeni nesil” hibrit roketini piyasaya sürmesi bekleniyor.

Avustralya 2022de yeni nesil hibrit roket fırlatacak

Tweaktown’a göre, Queensland Üniversitesi’nden yeni bir duyuru, Avustralya’nın şu anda kendi yerel olarak üretilen hibrit roketini fırlatmaya doğru ilerlediğini ortaya koydu. Bu hibrit roketin uyduları alçak Dünya yörüngesine alması bekleniyor ve tamamen Avustralya’da üretilen bileşenlerden oluşacak. Yani Avustralya’nın bileşenleri farklı bir ülkeden çıkarmak zorunda kalmayacak.

Queensland Üniversitesi’nden Dr. Ingo Jahn, “Yurtdışından ürün satın almak yerine, roketler ve bileşenler Avustralya’da üretilecek ve bu, Queensland’da üretim endüstrilerimize beklenen birçok akış avantajı ile bir uzay fırlatma aracı endüstrisi geliştirmek için önemli bir adım.” Ekiplerin odak noktası, Jahn’a göre “en karmaşık mühendislik zorluklarından biri” olan yakıt sistemlerini geliştirmektir.

Jahn ayrıca, “Birden fazla sistemin kesişme noktasında yer alıyorlar; hafif kalmak için inanılmaz güçte yoğun olmalı, geniş sıcaklık ve basınç aralıklarında çalışmalı, bu yüzden güvenlik açısından kritikler. Tüm bu gereksinimleri karşılamak için etkili ve güvenli mühendislik çözümleri bulmak, üstesinden gelmemiz gereken bir zorluktur.

Gilmour Space, geleneksel kimyasal itme roketlerinden daha güvenli ve daha düşük maliyetli yeni nesil hibrit roket teknolojilerinin geliştirilmesinde ön planda. Operasyon Şefi ve şirketin kurucu ortağı James Gilmour, 2020’nin yörünge fırlatma aracındaki çeşitli roket sistemlerini geliştirip test ettiği için yoğun bir yıl olacağını söyledi.

Son olarak ise Gilmur, “Queensland’de bir uzay fırlatma endüstrisini büyütme çabalarımızı desteklediği için UQ’ya ve hükümete minnettarız.” dedi.