Avengers hikayesinin evreni End Game filminin sonuyla birlikte başka bir hikayeye yelken açmıştı. Thanos’un Avengers evrenine dahil olmasından sonra seri büyük bir yükselişe geçerek DC evrenini kırdığı rekorlar ile birlikte alt üst etmişti. Avengers Infinite War ve Avengers End Game filmlerini izleyenlerin kafasında geçmişe dair büyük bir soru işareti kalmıştı. Bugün bu hazırladığım liste ile sizlerin özellikle Avengers evrenine ilk defa göz atacak dostlarımıza ” Avengers filmlerini izleme sırası ” isimli listeyi, filmler hakkında spoiler vermeden kısa kısa bilgiler şeklinde anlatıyor olacağım. İyi okumalar, keyifli seyirler dilerim.

Avengers filmlerini izleme sırası nasıl olmalı?

Avengers filmlerini izleme sırası (Marvel Sinematik Evrenine göre kronolojik sıra esas alınmıştır)

Marvel Sinematik Evreni (MCU), Marvel Studios tarafından bağımsız olarak üretilen ve Marvel Comics tarafından yayınlanan Amerikan çizgi romanlarında görünen karakterlere dayanan bir dizi süper kahraman filmine odaklanmış bir medya franchise ve paylaşılan evrenidir. Franchise çizgi romanları, kısa filmleri, televizyon dizilerini ve dijital dizileri içeriyor. Paylaşılan evren, çizgi romanlardaki orijinal Marvel Evreni gibi, ortak arsa öğeleri, ortamlar, oyuncular ve karakterler üzerinden geçilerek kuruldu. Bu evren için çıkan 22 Avengers filmlerini izleme sırası için hazırladığımız listeyi aşağıda bulabilirisiniz.

1 – Captain America: The First Avengers

Bir çoğumuzun Chris Evans ile ilk defa tanıştığı bu film, Captain America’nın Süper Kahraman olurken başından neler geçtiğini konu alıyor.

2 – Captain Marvel

Carol Danvers’ın evrenin ücra köşelerinden çıkıp, evrenin en güçlü süper kahramanı olmasını konu alıyor.

2 – Iron Man

 Marvel Comics Şirketi’nin ilk yapımı olarak zihinlerde kalan bu film, Tony Stark’ın sıradanlaşmış hayatını değiştirip nasıl Süper Kahraman olduğunu bizlere anlatıyor.

3 – Iron Man 2

Rus bir kötü adamın dünyayı yok edecek bir silah üzerinde çalışmasının ardından, Tony Stark hem zırhının elinden alınmasını engellemek hem de dünyayı kurtarmak için Rus adamın işini bitirmeye çalışır.

4 – The Incredible Hulk

Bruce Banner öfke kontrolünün çözümünü bulmaya çalışırken bir anda Hulk adında bir mutant ile birleşir ve hayatı sonsuza dek değişir.

5 – Thor

Chris Hemsworth ve Natalie Portman’in başrolünde olduğu 2011 yapımlı Thor filmi, Vikinglerin atası olan Asgardlıların Odin’in kötü çocuğu Loki ile yaşadığı taht kavgalarını konu alıyor.

6 – The Avengers

Avengerlar’ın birleşip dünyayı kötü güçlerden korumasını konu alan filmdir. Başka bir adı ile Avengers Assemble olarak da bilinir.

7 – Iron Man 3

Tony Stark en son Avengerlar ile girdiği mücadele de bozulan psikolojisini düzeltmeye çalışırken Mandarin adında korkunç bir kötü adam dünyanın farklı yerlerinde saldırılar yapmaya başlar. Bunu durduracak tek kişi bellidir.

8 – Thor: The Dark World

Dünyaya sürgün edilen Thor güçlerini ve çekicini tekrardan elde etmek için dünyada kötü güçlere karşı mücadeleler verir.

9 – Captain America: The Winter Soldier

Captain America, Ruslar tarafından zihni elen geçiren eski dostu Bucky Barnes ile mücadele etmeye zorlanır.

10 – Guardians of the Galaxy Vol. 1

Guardians of the Galaxy, bir takım suçlunun evreni yok etme planlarını ortadan kaldırmak için savaşır. Filmin bilim kurgu yönü ağır basmaktadır.

11 – Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy ekibi artık bir aile olma yolunda ilerlemektedir. Bu yolda uzayın uçsuz bucaksız noktalarına yolculuk ederek kötü güçleri ortadan kaldırırlar.

12 – Avengers : Age of Ultron

Dünya tekrardan uzaylı varlıklar tarafından saldırıya uğrar. Avenger’lar tekrardan birleşip onları ortadan kaldırırken sürpriz bir isim ekibe dahil olur.

13 – Ant-Man

Biyokimyacı Bilim adamı Doktor Hank Pym, maddeler arasında küçülerek zamanda yolculuk yapmanın sırlarını keşfeder. Ve karınca boyutundaki görünümünden artık kurtulması gerekmektedir.

14 – Captain America: Civil War

Captain America ve Iron Man’in dostluğu, Rogers’ın eski dostu Bucky Barnes yüzünden bozulur ve Avenger’lar ikiye bölünerek birbirine girer.

15 – Black Panther

İlk defa adını Civil War filminde duyduğumuz Vakanda toprakları, halkını korumaya çalışan Black Panter ve yerliler arasında gerçekleşen savaşı konu alır.

16 – Spider-Man: Homecoming

Tom Holland’ın oyunculuğunu üstlendiği Peter Parker karakterinin Spider-Man olma yolunda maceralarını bu filmde görüyoruz.

17 – Doctor Strange

Trafik kazası geçirip hayatı alt üst olan Cerrah Stephen Vincent Strange’in bir umut için Tibet’e gittiği yolda büyük bir güç ile karşılaşır ve hayatı sonsuza dek değişir.

18 – Thor: Ragnarok

Thor’un başka bir gezegene sıkışıp kalmasının ardından, Asgard’da olaylar tekrardan kızışır. Thor ve yeni ekip arkadaşları eskisinden daha güçlü olmak için bu yolda her şeylerini vermeye hazırdır.

19 – Avengers : Infinity War

Thanos, kendi kuramı ile evrende denge kurulmasını ister. Bu yolda evrenin yarısını yok edecektir. Sıra dünyaya gelir, Avenger’lar tekrar tek bir güç olma yolunda ilerler.

20 – Ant-Man and The Wasp

Ant-Man geçmişindeki sırları çözmek için gelecekte eşi olacak Wasp ile tanışır.

21 – Avengers : End Game

Avenger’ların Thanos ile mücadelesi devam ediyor. Kazanan kim olacak izleyip görün.

22 – Spider-Man: Far From Home

Peter Parker okul gezisi için Avrupa’yı gezmeye çıkar. Karşılaştığı gizemli karakter ve başına gelen kötü olayların sorumlusunu çözmeye çalışır.

Avengers filmlerine dair çok önemli spoilerlar yedim sorun olur mu?

Tabii ki sorun olmaz. Ben de seriyi ilk çıktığı zamanlarda izleyememiştim ve sağdan soldan önemli detayları istemsizce öğrendim. Kaçırmak istemediğiniz onca detay var hiçbir şey için geç değil.

Disney+’da Avengers dizileri ne zaman yayınlanacak?

İlk olarak Falcon ve Winter Soldier dizisini 2020 Ağustos ayında görmeyi planlıyorduk ama Koronavirüs Marvel’ı da vurmuş görünüyor ki dizileri belirsiz bir tarihe erteledi.

Avengers filmlerini izleme sırası nasıl olmalı?

Evet listemizin sonuna geldik. Spoiler ve filmler hakkında detay vermeden sizlere gerek kendi bilgilerim ile gerek hatırlayamadığım ya da izlemediğim filmlerde Vikipedi’den yardım alarak kronolojik sıraya sağdık kalacak şekilde bir liste hazırladım. İzlemeyenlere tekrardan iyi seyirler dilerim..