Asus Expertbook B9 İnceleme: Gerek öğrencilik gerekse de iş hayatında laptoplarda aradığımız en önemli etkenlerin başında hafiflik unsuru geliyor. Öğrenci olduğunuzda ya da bizim gibi fuarları arşınlayan, seyehat eden meslekler için bu etken oldukça önemli. Tabi hafifliğin ardından rütin işlerinizi rahatlıkla yapacağınız, çok sıkıldığınızda açıp bazı önemli oyunları oynayacağınız bir laptop da arıyorsunuz. İşte baştan söylemem gerekiyor ki Asus Expertbook B9, tam da bu ihtiyaçlarınıza odaklanan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Hafif ve sağlam tasarım

Asus Expertbook B9 hafiflik konusunda kendi segmentinin en iddialı ürünü diyebiliriz. 14 inç boyutunda dünyanın en hafif laptobu olan Asus Expertbook B9 sadece 870 ağırlığında ve 14.9 mm kalınlığında. Doğal olarak cihazı elinize aldığınızda bu hafiflik karşısında ilk etapta gerçekten şaşırıyorsunuz. hafif olması cihazın sağlam olmadığını getirmesin aklınıza. Bu hafifliğin yanında oldukça şık, sade ve sağlam bir tasarıma imza atmış Asus. Bu kadar kadar hafif olmasına karşın askeri sağlamlık sertifikasına sahip olması ve bu testlerden geçmesi cihazın sağlamlığı konusunda da fikir verecektir.

Hafiflikte çığır açan laptop: Asus Expertbook B9 İnceleme

14 inçlik ekranda Full HD, yani 1920×1080 çözünürlük sunan Asus Expertbook B9, IPS panel ile birlikte %94’lük bir ekran kasa oranına sahip. Çerçevelerin ince olması ile birlikte ekran özellikleri konusunda da iddialı olduğunu söyleyebiliriz. Zaten daha önce yaptığımız incelemelere göz attıysanız ekran konusunda Asus’un ne kadar öne çıktığını da biliyorsunuzdur. Diğer modellerde olduğu gibi bu modelde de tatmin edici bir netlik ve doygunluk göze çarpıyor. 300 nit parlaklık değeri ile günlük kullanımın yanı sıra hem medya dosyalarında hem de F2P oyunlarda iyi bir deneyimin sizi beklediğini söyleyebiliriz.

Çiklet bir klavye kullanan Asus Expertbook B9 modelinde sevdiğimiz bir özelliğe de yer verilmiş. Mouse pad kısmında dilerseniz Numlock tuşlarını da dokunmatik olarak kullanabiliyorsunuz. Asus’un NumberPad adını verdiği bu yapı özellikle numerik tuş takımından vaz geçemeyen kullanıcılar için büyük bir kolaylık da sağlamış oluyor. led aydınlatmalı bu sayısal tuş takımını kullanırken aynı zamanda parlaklık ayarını da değiştirebiliyorsunuz. Parlaklık demişken tıpkı bu tuş takımında olduğu gibi klavyede de arka aydınlatma kullanılmış.

Hafiflikte çığır açan laptop: Asus Expertbook B9 İnceleme

Cihazın giriş çıkış ünitelerine baktığımızda yeterli port sayısına sahip olduğunu görüyoruz. Üzerinde 2 adet Tip C portu var ve ufacık adaptörü ile şarj için bu portlardan birisini kullanıyorsunuz. Bunlar dışında bir adet USB 3.2 portu konumlandırılmış. Yani hem klavye hem de Mouse kullanacaksanız bir tanesi için kablosuz çözüme gitmeniz gerekmekte. Bunların dışında iki adet Thunderbolt 3 girişleri ile birlikte tabi ki HDMI ve micro HDMI girişi bulunuyor. Bu bağlantılar sayesinde birçok ürün ile bütünleşik çalışabilen Asus Expertbook B9’un sağ tarafında klasik olarak 3.5 mm’lik jak girişine de yer verilmiş.

Asus Expertbook B9 Teknik Özellikler

Asus Expertbook B9 teknik özelliklere geldiğimizde ilk etapta tabi ki ıntel 10.nesil işlemci dikkatimizi çekiyor. Intel Core i7 10510U işlemcisi ile birlikte 16 GB belleğe yer verilmiş. Ayrıca M2 slotu ile birlikte 2 TB’a kadar SSD desteği görüyoruz. Bu oldukça önemli bir özellik çünkü depolama konusunda hem hız hem de alan olarak sıkıntı çekmeyeceğiniz anlamına geliyor. Ekran kartı tarafında ise Intel UHD çözümüne gidilmiş. Başta da dediğim gibi bu modelin odak noktası hafif ve taşınabilir olması fakat bu durum arada açıp bazı oyunları oynayamayacağınız anlamına gelmiyor. League of Legends, PUBG Lite, Valorant ya da Hearthstone gibi oyunları gönül rahatlığı ile oynayabileceğiniz bir performans sunuyor.

Hafiflikte çığır açan laptop: Asus Expertbook B9 İnceleme

Unutmadan Asus Expertbook B9 üzerinde yer alan harman kardon sertifikalı hoparlörlerden de bahsedelim. Cihazın alt kısmına konumlandırılan bu hoparlörler hem günlük kullanımda hem de medya dosyalarında oldukça iyi bir performans veriyor. Ayrıca cihazı üst çerçevesinde, yani kameranın sağ ve sol kısmına iki adet mikrofon da konumlandırılmış. Çok yönlü alan mikrofonları ile birlikte yalın bir ses deneyimi elde edebiliyorsunuz. Özellikle toplantı, ders sunumları ve görüşmelerin çok daha önemli olduğu bu günlerde, bu tarz özelliklerin de ön plana çıktığını kabul etmemiz gerekiyor.

Kamera demişken güvenlik koruyucu aparatından da bahsedelim. Kamerayı kullanmadığınız anlarda kapatabileceğiniz bir kızağa yer verilmiş. My Asus ile kolayca telefona bağlanma gibi özelliklere de sahip olan bu modelde ayruca parmak izi okuyucusu ve yüz tanıma sistemi de bulunuyor. Bu iki sistem sayesinde işletim sistemini çok daha hızlı ve güvenlik kaygısı gütmeden açabiliyorsunuz. Zaten bu modelde TPM güvenlik modülü de olduğu için bu konuda bir şüpheniz kalmıyor.

Hafiflikte çığır açan laptop: Asus Expertbook B9 İnceleme

Tabi işlemci performansı, hafiflik ve taşınabilirlik derken bataryanın önemi de daha artıyor. Polimer batarya kullanan Asus Expertbook B9 hızlı şarj desteğine de sahip. Yaklaşık 40 dakikada %55 – 60 oranında şarj olan cihazın adaptörü zaten çok küçük olduğu için bu konuda da bir problem ile karşılaşmıyorsunuz.

Sonuç olarak Asus Expertbook B9 hafifliğin yanı sıra kullanım açısından da sağlam ve kolaylık arayan kişilere odaklanan bir ürün olmuş. Asus Expertbook B9, bu tarz bir model arayan kullanıcıların göz atması gereken bir ürün olmuş diyebiliriz.