Apple, Apple Watch’u ilk kez piyasaya sürdüğünde, en pahalı modelleri üst düzey mücevher mağazalarda satmıştı. Ayrıca kimi moda dergilerinde Apple Watch kullanan modellerin görselleri ile reklam çalışmaları da yapmıştı. Bunun yanlış pazarlama stratejisi olduğu fark eden Apple, geri adım attı ve ürünü herkesin ulaşabileceği bir seviyeye çekti.

Apple Watch, firmaya satış anlamında istediği başarıyı sunmasa da kalp atış hızı monitörünün hayatını kurtardığını keşfetti. Bu da geçtiğimiz aylarda konuştuğumuz “Apple Watch sayesinde hayatı kurtulan koşucu” ya da “Kalp aritmisindeki bozukluğu fark eden Apple Watch’un kurtardığı adam” gibi haberler sonrasında ortaya çıktı.

Apple Watch kodlarındaki hayat kurtaran bilgi

Sağlıkla ilgili yeni bir özellik, Apple Watch’un daha fazla hayat kurtarmasına izin verebilir. WatchOS 5.1.2 ile birlikte gelen yeni elektrokardiyogram (EKG) monitörü, Atriyal Fibrilasyon (AFib) belirtisi olabilen anormal kalp ritimlerini takip ediyor. Bu sorun, kan pıhtılarına, felçlere, kalp yetmezliğine ve diğer kalple ilgili sorunlara yol açabilir. Kalp atış hızı monitörü, anlık olarak kalbinizin dakikadaki atma hızını kontrol ederek, bunun gibi sorunların önüne geçmeyi hedefliyor. Apple tarafı bu özelliğin değerini anlamış olacak ki, bunu daha ileri taşımak için çalışmalara başlamış bile.

Apple Watch kodları, hayat kurtaran bir özelliği gösteriyor.

Ayrıca Apple Watch’larda bir özellik daha var ki gerçekten oldukça ön plana çıkıyor. Saatin algılayıcısı, sahibinin yere düştüğünü fark edip, bir alarm çalmaya başlıyor. Kişi bilinçli ise, alarmı kapatabilir veya acil durum servislerine bağlanmak için cihaz üzerindeki yönlendirmeleri yapabilir. Ancak bilinçli değilse, cihaz otomatik olarak acil servise haber vererek çağrı yapabilir, aynı zamanda da -sistemde kurulu ise- acil durum kişilerine bir mesaj gönderir.

Bu noktaya kadar Apple Watch’un bu özellikleri yeterli gibi görünebilir. Ancak Apple’ın bununla yetinmediği ortada. 9to5 Mac, iOS 14’teki kodları incelerken, Apple Watch’un yakında kullanıcılara kan oksijen seviyeleri söyleyebileceğini keşfettiğini söylüyor. Kandaki oksijen seviyesinin %95 ile %100 aralığında olduğu zaman iyi olduğu düşünülmektedir. Ancak %80’in altındaki okumalar bir kalp veya beyin probleminin yakın olduğunu gösterebilir. Bu nedenle, düşük kan oksijen doygunluğu seviyeleri olarak bilinen, optimal okumadan daha az okumaya sahip Apple Watch kullanıcıları, yüksek kalp atış hızına sahip olanlara benzer bir bildirim görecek. Düşük kan oksijen doygunluğu seviyelerinin devam etmesi kardiyak veya solunum durmasına neden olabilir.

Bu yeni özelliğin, Apple’ın Apple Watch 6’ya ekleyeceği belirli donanımları gerektirip gerektirmeyeceği veya bu sonbahadaki watchOS 7’ye güncellemesinin kan oksijen değerlerini eski modellere getirip getirmeyeceği henüz belli değil. Ancak ilk Apple Watch’un kalp atış hızı monitörü üzerinden ölçme yeteneğine sahip olduğu biliniyor. Görünen o ki firma, Apple Watch’un hayat kurtaracak özelliklerini artırmak için çaba içinde.

Yeni Apple Watch ne zaman tanıtılacak?

Ayrıca bir sonraki Apple Watch’a, birçok kişinin Apple’dan talep ettiği, yerel bir uyku izleme eklentisinin geleceği söyleniyor. Yeni ürün, 2020 5G iPhone modelleriyle birlikte bir sonraki Apple Watch’un Eylül ayında tanıtılacak.