Apple Watch EKG ve ritim bozukluğu özellikleri sonunda ülkemizde de kullanıma sunuldu. Bu özellikler dün akşam saatlerinde çıkan güncelleme ile birlikte Apple Watch Series 4 ve Series 5 modelleri için kullanılabilir hale geldi. İlk olarak Apple Watch Series 4 için çıkan 5.1.2 güncellemesi ile birlikte gelen EKG özelliği, gerekli izinlerin alınamaması sebebiyle ülkemizde uzun bir süredir kullanılamıyordu. Sağlık Bakanlığı’ndan alınan izinler bu izinler ve WatchOS 6.2 güncellemesi ile birlikte bu özellikler ülkemizde de kullanıma sunuldu. Peki EKG ölçümünü nasıl yapıyoruz? Telefon ve saatimizden hangi adımları takip etmemiz gerekiyor?

Apple Watch EKG nasıl çekilir?

Apple Watch EKG özelliğini kullanmanız için öncelikle saatinizin son güncellemesini, yani WatchOS 6.2 güncellemesini yapmanız gerekiyor. Bu güncellemeyi yaptıktan sonra ise hem telefonunuzu hem de saatinizi kullanarak aşağıdaki ya da videoda görebileceğiniz adımları takip etmeniz gerekmekte.

  • Telefonunuzdan Apple Watch uygulamasını açın.
  • Kalp sekmesine girdikten sonra Sağlıkta EKG Uygulamasını Ayarla seçeneğine girin
  • Daha sonrasında ise doğum tarihinizi girerek gerekli yönlendirmeleri takip edin
  • Saatinizden EKG uygulamasını açın
  • Kolunuzu masaya sabit bir şekilde koyun ve saatin ayarlarda seçtiğiniz kolunuzda olduğundan emin olun
  • Parmağınızı saat üzerinde yer alan Digital Crown üzerine tutun ve 30 saniye süresince bekleyin
Apple Watch EKG nasıl çekilir?

Bu adımları gerçekleştirdiğinizde Apple Watch’ınız EKG çekimini de tamamlamış olacak. Yani parmağınızdan kalbinize göndermiş olduğunuz elektrik sinyalleri ile 30 saniye içerisinde kalp ritminizi ölçmüş olacak. Tabi saatinizde de sık sık belirtildiği gibi uygulama EKG ölçümü yapsa da bir terslik olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekiyor. hem saatinizde hem de telefonunuzdaki Sağlık uygulamasında bu konuya dikkat çekilmiş.

Bu özellik dışında kalp ritim bozukluğu ile ilgili özellikler de ülkemizde kullanıma sunuldu. Aslında daha öncesinde de kalp ritmi ölçümü yapabiliyorsunuz. Fakat artık saatiniz bu ritimde bir bozukluk olduğunu düşündüğünde sizi uyarabilecek. Tabi bunun için yine Appla Watch, Kalp sekmesinden düşük ve yüksek ritim aralığını ayarlamanız gerekiyor. Arka planda sürekli bu ritmi ölçen Apple Watch, üst üste aksamalar olduğunu saptadığında ise artık size gerekli uyarıları verebilecek.