Anker Nebula Capsule II İnceleme : Teknolojinin gelişmesi ile birlikte projeksiyon tasarımlarında ve teknolojilerinde de çok önemli değişiklikler meydana gelmeye başladı. Bir dönem kurulumu dahi eziyete dönüşen projeksiyonlar için artık çok daha kolay çözümlere kavuştukça öyle ki bu projeksiyonlar sırt çantamıza girebilecek kadar ufalmış durumda. İşte bunlara bir örnek de Anker Nebula olmuş ve cihaz aldığı yorumlar ile dikkat çekmişti. Şimdi ise karşımızda Anker Nebula Capsule II modeli var ve bu yazımızda taşınabilir projeksiyonun genel özelliklerine değineceğiz.

Anker Nebula Capsule II İnceleme

Öncelikle cihazın tasarımına baktığımızda adından da anlaşılabileceği gibi kapsül benzeri bir tasarım görüyoruz. Görünüş itibari ile bazı hoparlör modellerine de benzeyen Nebula Capsule II, zaten bu kullanımıyla da ön plana çıkıyor. Yani projeksiyon olarak kullandığınızda iyi bir ses kalitesine sahip olan bu modeli aynı zamanda hoparlör niyetine de kullanabiliyorsunuz. Telefonunuza bluetooth bağlantısı ile Cihazın alt kısmında yer alan tripod yuvasıyla da hem duvara montelerde hem de farklı kullanımlarda kolaylık sağlıyor. Ben ofiste tripoda takarak denedim, evde ise alelade bir kitaplığın rafına koymam yetti. Zaten birazdan da anlatacağım gibi çok hızlı bir netleme süreci olduğu için nerede kullanacağınız konusunda çok geniş bir imkan sağlıyor diyebilirim.

Anker Nebula Capsule II İnceleme

Nebula Capsule II Tasarımı

Cihazın kendisi dışında kutu içeriğinde Tip C kablosu, şarj adaptörü, kumandası, kumanda pilleri ve tabi ki dökümanlar bulunuyor. Nebula Capsule II arka kısmına baktığımızda kızıl ötesi sensör, açma kapama ve bluetooth geçiş tuşları dışında 3.5 mm’lik jak girişi (AUX), HDMI, USB ve Tip C girişlerini görüyoruz. Yani dilerseniz kulaklığınızı takarak da bu cihazı kullanabiliyorsunuz. HDMI girişi ise tahmin edebileceğiniz gibi konsol, bilgisayar gibi donanımlarda yardımınıza koşuyor. Tip C portundan şarj edebildiğiniz projeksiyonda ayrıca medya dosyalarını usb’den oynatma seçeneğine de yer verilmiş.

Tasarımda bahsetmem gereken son nokta ise cihazın tepesinde bulunan kontrol tuşları. Dokunmatik yön tuşları ile birlikte bu kısımda menü geçişlerini sağlayacağınız giriş ve geri tuşu bulunuyor. Ayrıca bu kısma da ses açma kapama tuşları konumlandırılmış. Yani kumandayı kullanmasanız bile bu kısımdan tüm yönlendirmeleri çok kolay bir şekilde yapabiliyorsunuz. Zaten daha kolay kullanım imkanı sağlayan kumanda üzerinde bu tuşların yanı sıra ana menü tuşu, hdmı geçiş tuşu ve Google asistan gibi bazı ekstralar bulunuyor.

Anker Nebula Capsule II İnceleme

Nebula Capsule II teknik detaylarına geçmeden önce biraz kullanım deneyiminden bahsetmek istiyorum. Her incelememizde belirttiğimiz gibi deneyim bize göre işin en önemli kısmı. Nebula Capsule II kullanacağınız en kolay mini projeksiyonlarden birisi. Kullanımdaki en önemli yönü ise başta da belirttiğim gibi portatifliğinin yanı sıra çok hızlı ve dilediğiniz şekilde kullanabiliyor olmanız. Yani cihazı yamuk bile konumlandırsanız kısa bir süre içerisinde yansıttığınız duvar ya da perdeye göre ölçülerini ayarlıyor, odaklanıyor ve size verebileceği en düzgün görüntüyü vermeye çalışıyor. Lens yanında yer alan ve otomatik fokus özelliğine sahip olan sensör bu geçiş ve kullanımı kolay bir hale sokmuş. Tabi bu özelliği otomatik yaptığı gibi manuel olarak da gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu da cihazdaki en sevdiğim özelliklerden birisi oldu.

Nebula Capsule II Teknik Detaylar

Dört çekirdekli A53 işlemcisini kullanan Capsule II, DLP tabanlı bir ışık motoru kullanıyor. Lümen değeri, yani ışık gücü ise 200 lümen olarak belirtilmiş. Bu değer normal projeksiyonlara göre düşük gelebilir ama portatif bir ürün olduğunu göz önüne alırsak gayet yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Bu ışık motorunun ömrünü test etmek tabi ki imkansız ama dökümanlarda 30.000 saat olarak belirtilmiş.

Anker Nebula Capsule II İnceleme

Maksiumum 100 inç boyuta ulaşabilen cihazın verebildiği çözünürlük değeri ise 720P olarak tutulmuş. Zaten bu konuda eleştirebileceğimiz tek nokta ise burası. Eğer 1080P verebilseymiş bu fiyat bandındaki en iddialı ürünlerden biri olabilirmiş. Yaptığım testlerde gün ışığında, yani normal bir odada bile gayet iyi sonuçlar veren Capsule II, uygun bir konumda ise bu eksikliğini çok fazla hissettirmiyor. Cihaza konsol bağladığınızda ise 720P çözünürlük tabi ki bir tık düşük kalıyor ama 100 inçlik bir görüntüye ulaştığınıda projeksiyonların da verdiği hisle birlikte daha doğal bir görüntüye ulaşıyorsunuz.

Anker Nebula Capsule II İnceleme

Android Tv yazılımını kullanan ve doğal olarak kendi içerisinde Youtube ve tarayıcı da dahil olmak üzere farklı uygulamalara sahip olan Capsule II, Wi-fi desteği ile birlikte kolay bir kullanım da sunuyor. Hatta kutudan çıkardığım gibi teste başladığımda direk olarak evdeki Wi-fi ağına bağladım ve Netflix açarak birkaç bölüm dizi izledim. Kullanımdaki bu kolaylık ürünün en sevdiğim yönlerinden birisi oldu. yeri gelmişken ürün içerisinde 9700 mAh bir batarya bulunuyor. Bu da uzun bir filmi bile rahatlıkla çıkaracağı anlamına gelmekte. Ayrıca içerisinde gelen uygulamalar dışında dilerseniz birçok uygulamayı da marketten indirebiliyorsunuz. Hatta marketten oyunları da indirip oynamanız mümkün. Bu noktada tabi ki daha düşük işlemci gücü gerektiren oyunları tercih etmeniz gerekiyor.

Sonuç olarak Anker Nebula Capsule II özellikle portatif olması ve çok kolay kullanımı ile öne çıkan bir ürün olmuş. Eğer sık sık seyehat ediyor ya da yazlık, tatil gibi durumlarda benzer bir ürün ihtiyacı duyuyorsanız Capsule II göz atmanız gereken ürünlerden biri olmuş diyebiliriz.