Amerika’nın Arizona Eyaleti, Android konum hizmeti için Google’ı kullanan kullanıcılarını, yanlış yönlendirdiğinden dolayı dava ediyor.The Verge‘de yer alan habere göre, Arizona, Google’a izinsiz olarak kullanıcılardan konum verilerini yasadışı olarak topladığı iddiaları için dava açtı. Eyalet başsavcısı Mark Brnovich, Google’ın kullanıcılar özelliği kapatmış olsa bile harita izleme, hava durumu ve diğer uygulamalar için konum izlemeyi arka planda çalışmaya devam ettiğini savundu.

Android konum hizmeti yasadışı olarak mı izliyor?

Eyalet, Google’ın izlemeyi tamamen devre dışı bırakmayı çok karmaşık hale getirdiğini ve kullanıcıları ayrıntılı Android sistem ayarlarına girmeye zorladığını savundu. Brnovich, “Tüketiciler, konum verilerinin Google dışında kalmasını istediğinde, şirket bilgileri edinme ve kar için kullanmak yanıltıcı yollar bulmaya devam ediyor,” şeklinde açıklama yaptı. Devlet, mahkemeden, Google’ın bu verileri işleyerek elde ettiği reklam kazancı için ihlal başına 10.000 ABD dolarına kadar para cezasını ödemesini istiyor.

Android konum hizmeti yasadışı olarak mı izliyor?

Google tarafından yapılan açıklamada ise “Başsavcı ve bu davayı açan avukatların hizmetlerimizi yanlış anlamış olduğu görünüyor” dedi. “Ürünlerimize her zaman gizlilik özellikleri bulunuyor ve konum verileri için sağlam kontroller sağlıyoruz.” dedi.

Bu, Google’a karşı gizlilikle ilgili açılan ilk dava değil. Liste oldukça uzun. Google, yakın zamanda, kötü niyetli reklam uygulamaları için AB’de 1,7 milyar dolar ve YouTube’da karikatür izleyen çocuklar hakkında yasadışı yollarla veri toplamaktan ötürü de ABD FTC tarafından 170 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı. Arizona’nın yanı sıra, diğer eyaletler ve ABD federal hükümeti de şirketi gizlilik ve tekelleşme konularında araştırıyor.

Brnovich, Google’ın yasadışı veri toplama iddialarının yanı sıra, izleme varsayılanlarını “kullanıcıyı bilgilendirmeden, çok daha az arama veya onay alma” olarak değiştirdiğini savundu. Devlet ayrıca Google’ı kayıt talepleriyle “işbirliği yapmayan davranışlar, gecikme taktikleri ve genel uyum göstermeme” ile suçladı.

Washington Post’a konuşan başsavcı, “Bir noktada, çok parası olan insanlar veya şirketler yapmak istedikleri her şeyi yapabileceklerini düşünüyorlar ve yasaların üstünde gibi hissediyorlar,” dedi. “Google’dan Arizona’nın bir eyalet tüketici sahtekarlığı yasası olduğu mesajını almasını istedim. Dünyanın en yenilikçi şirketi olabilirler, ancak bu yasaların üstünde oldukları anlamına gelmez.”

Türkiye de Google’a Ceza Kesmişti

Geçen senenin sonunda Rekabet Kurumu tarafından Google’a ceza verilmişti. Yürütülen soruşturma sonucunda Google’ın cihaz üreticilerine getirdiği yükümlülükleri kullanarak, internet arama hizmeti pazarındaki diğer rakiplerinin ürünlerinin mobil cihazlara yüklenmesine engeller getirdiği ve mobil cihazlarda tek arama hizmeti sağlayıcısı olması koşuluyla mobil cihaz üreticilerine finansal destek sağladığı tespit edilmişti. Günlük 15milyon TL ceza getirilen Google, Android’i Türkiye’den çekmekle tehdit etmişti.