Bu yıl çok iyi işler başaran AMD, Ryzen işlemci ailesi ve RX Vega ekran kartları ile yükselmeye devam ediyor. Belki ekran kartı piyasasında çok yüksek noktaları hedeflemeseler de, işlemci konusundaki gelişmeler sayesinde CES 2018 inovasyon ödülünü kazanmayı başardılar. Intel’in 10 çekirdekli 1.000 dolarlık i9 7900X işlemcisinin önüne 16 çekirdekli Ryzen Threadripper ile çıkmaları sayesinde bu ödülü kazanmayı başardılar.

Yeni Ryzen’ler yolda!

Şimdi ise önümüzdeki sene piyasaya sürülmesi beklenen 2000 seiri AMD Ryzen işlemcilerin yol haritası ortaya çıktı. Görünüşe göre 2018’in ilk aylarından itibaren AMD fırtınası görmeye devam edeceğiz. Resimden gördüklerimize göre 2018’in ilk çeyreğinde AMD Ryzen 3 ve Ryzen Pro’ların mobil sürümlerini kullanabileceğiz. Mobil sürümden kastettiğimiz dizüstü bilgisayarlar. İkinci çeyreğe yaklaştığımız zaman da ise yeni nesil Ryzen masaüstü işlemcileri ve Ryzen 3 ile Ryzen 5’leri aramızda göreceğiz. Resimde AMD’nin belirtiğine göre gaming yani oyun odaklı işlemci olacağını söyleyebiliriz. Bu seneki Ryzen 3 ve 5’lerde olduğu gibi 4 ve 6 çekirdekten oluşacağını da söyleyebiliriz.

Son olarak, geçen gün yaptığımız AMD 1950X haberinin altındaki yorumlarda Intel i9 7900’in, 1950X’i geçtiği ve yanlış bildiğimiz yönünde yazılar vardı. Herkesin olduğu gibi bizde insan olduğumuzdan dolayı hatalı ve yanlış şeyler yapabiliriz. Fakat, her iki işlemciyi de farklı yerlerde test edip kullandığımızdan dolayı aradaki farkların ne olduğunu ve ne kadar olduğunu çok iyi biliyoruz. Ayrıca haberde de bahsettiğimiz gibi i9 7900X tek çekirdekte, 1950X ise çok çekirdekte güçlü.  Aşağıdaki videodan da testlere bakıp sonuçları görebilirsiniz. Oyun performanslarını ele almadığımızı ve her iki işlemcinin de ana odağının iş olduğunu da belirtelim