Bu yazının konusu benim de bir türlü almakta karar vermediğim akıllı saatler. Normalde klasik saat takmayı sevmeyen birisi olarak Apple ilk akıllı saatini çıkardığında adeta gözlerim kamaşmıştı. Bu saati almalı mıyım? Diye kendi içimde günler aylar savaştım ve sonunda almaktan vazgeçtim. Bu sonuç sizlere ilginç gelmiş olabilir hele de etrafta akıllı saatleri ile hava atmaya çalışan, hele ki fotoğraf çekilirken kadraja sokmaya çalışan çok sayıda insanı gördükten sonra!

Dr. Techno öyle her teknolojiye para vermez efenim, fiyat/performans ve işlevsellik benim içim olmazsa olmaz. Tasarım için veya hava atmak için para harcayan biri olsam sanırım asgari ücretle iPhone’un son modelini alıp 1500 taksit yapıp (abarttım) sonradan hayattan bezen arkadaşlar gibi olurum. Onun için dedik biz işlevselliğe bakar, fiyat/performans dengesine bakar hedefi 12’den vururuz. Teknoloji bilgimizi sınamaya kalkmayın! Bu yazıda en son modeller olmasa da alınabilecek uygun fiyatlı modelleri derliyoruz.

Peki akıllı saat deyince hangi modeller dikkatimizi çekiyor?

En son Vestel’in bir akıllı saat çıkardığına şahit olduk ama biz garip milletiz elektronikte biraz daha global markalara yöneliyoruz, bende yalan söylemeyeceğim bu konuda çoğunlukla aynı kafadayım. Bu sebeple akıllı saat markaları ve modelleri inceleme yazımı yazarken, Apple, Huawei, Xiaomi ve Samsung dörtlüsü üzerinden gideceğim. Eleştiriye açık değilim bu konuda, saat markalarının zaman ayak uydurmak için çıkardığı saatler pek ilgi alanıma girmiyor.

Xiaomi Amazfit Bip Lite

Şimdi bazı satış siteleri üzerinden yaptığımız analizin sonuçlarını sizlerle paylaşmaya başlıyorum. Burada fiyat olarak en uygun olanları sizlerin beğenisine sunuyorum. Evet ucuz olmasa da ilk sırada oltamıza takılan marka/model Xiaomi Amazfit Bip Lite Bluetooth Nabız Akıllı Saat. Bugünlerde 369,89 TL olarak satılan Xiaomi Amazfit Bip Lite Bluetooth Nabız Akıllı Saat hafif yapısı ve spora uygun işlevsel bir özellik taşıyor. 1,5 aya varan şarj süresi ise akıllı karıştırmıyor değil, sesli görüşmesi yok ama su geçirmiyor. İncelemeye değer bir ürün olarak notlarımızdaki yerini alıyor.

Akıllı saat fiyatları ucuz mu? Almaya değer mi?

Huawei Watch GT Sport

809,90 TL’Lik fiyatıyla Huawei Watch GT Sport Akıllı Saat ikinci durağımız oluyor. 1300 TL’Lik fiyatlardan bu rakamlara düşmüş görünüyor. GPS, kalp ritmi ölçme, su geçirmezlik, titreşim ve uyku takibi mevcut. Kamera, sesli görüşme yer almıyor. Tasarım hoş, spora uyumlu, 2 haftaya varan pil ömrü de dikkatimizi çekiyor.

Akıllı saat fiyatları ucuz mu? Almaya değer mi?

Samsung Galaxy Watch Active

Sıra geldi Güney Koreli Samsung’a… Samsung Galaxy Watch Active listemize üçüncü sıradan giriyor. Fiyat burada biraz daha artıyor ve 1279 TL etiket fiyatıyla karşılaşıyoruz. Bu model de diğer modellerle neredeyse aynı özellikler taşıyor. Sesli görüşme ve kamera bu modelde de yer almıyor. Fiyatlar bu düzeylerde olunca akıllı saatten daha akıllı hareketler beklememek gerekiyor diye düşünmeden edemiyor insan.

Samsung Galaxy Watch Active

Apple Watch Seri 3 Akıllı Saat

Evet assolist en son derler ya öyle bir ana geliyoruz. Apple Watch Seri 3 ile biraz haşır neşir olalım. Benim de akıllı saati ilk tanıdığım marka neticede. 1499 TL’Lik fiyatı ne çok ucuz ne de pahalı bir fiyat diyebiliriz. Apple bu segmentte farkını ortaya koyarak sesli görüşmeyi bu modeline eklemiş durumda ve bu sayede bence işlevsellik açısından bir adım öne geçiyor. Kamera bu modelde de bulunmuyor. Telefondan kamerayı da ne yapacaksak artık.

Apple Watch Seri 3 Akıllı Saat

Toparlayacak olursak bu dört dünya devi markanın en pahalı akıllı saatleri; Apple Watch Seri 4 ortalama 3500 TL, Samsung Galaxy Watch Active2 2200 TL, Huawei Watch GT2 1450 TL ve Xiaomi Amazfit Stratos 3 ise 1500 TL civarlarında satılıyor.  Buna göre ortalamaya baktığımızda fiyatlar Apple dışında çok aşırı yüksek gözümüyor. Hadi yerli Vestel’in de fiyatını vereyim, ayıp olacak yoksa; Vestel Akıllı Saat (model adı yok sanırım) 299 TL’den satın alınabiliyor. Merak ettiyseniz bunda da kamera yok! Sizce akıllı saat fiyatları ucuz muymuş?