Gündelik hayatımızda birçok eşya gittikçe akıllandı. Akıllı telefonlar, akıllı lambalar, akıllı evler… birçok nesnemiz artık daha akıllı. Peki ya arabalarımıza taktığımız akıllı plaka neden olmasın? Yıllardır aynı sistemle çalışan plaka sistemi de bir devrim yaşamak üzere! Yeni çıkan akıllı plakaların birçok özelliği var.

Akıllı Plaka sayesinde araçlarımız da akıllanacak

Öncelikle bu plakalar artık telefonlara bağlanabiliyor. “Plakamın telefonuma bağlanması bana ne kazandıracak?” diyebilirsiniz. İşin aslı da orada başlıyor: Plakanızdaki sensörleri görebilmeniz için bağlanıyorsunuz. Bu sensörler sayesinde artık etrafınızdaki nesneleri daha rahat bir şekilde görebileceksiniz. Telefonda gösterilen yakınlık uzaklık mesafeleri ile size yaklaşan arabaları farkedebilecek, akıllı plaka sayesinde de park ederken oluşan sorunları da kolaylıkla aşabileceksiniz.

Akıllı Plaka sayesinde araçlarımız da akıllanacak

Üstelik bu plakada bir de GPS mevcut. Böylece arabanızın nerde olduğunu haritada görebilecek, isterseniz takip edebilecek ya da karmaşık sokaklarda rahatlıkla yol bulabileceksiniz.

Bütün bunları kablosuz gerçekleştirecek olan akıllı plaka, akünüze bağlanmak için de kabloya ihtiyaç duymayacak. İki adet AA pil ile çalışacak yeni plakaların kasası da oldukça dayanıklı. Suya, toza, çetin kış şartlarına dayanabiliyor. İçinde barındırdığı sensörler de sis ve yoğun kar yağışı sırasında bile verimli bir şekilde çalışabiliyor.

Şu an için sadece Android uyumlu olan yeni plakalar henüz Türkiye’de satışa çıkmadı.

Benzin İstasyonları da değişiyor!

Akıllı plaka gibi gelecekte akıllanacak bir diğer nesne ise istasyon pompaları. Sadece bir telefon uygulaması ile hızlı bir şekilde arabanıza benzin alabileceksiniz.

Sistemin çalışma tarzı ise oldukça basit. Tek yapmanız gereken önceden belirlenmiş çizgilerde durmak ve beklemek. Sistem sizi tanıdıktan sonra istediğiniz benzin miktarını telefondan seçiyorsunuz.

Kredi kartınızdan otomatik gerçekleşen ödeme sonrasında, akıllı pompa, depo kapağınızı tespit ediyor. Pompadan uzanan robot kol deponuzu açıyor. Ardından uzanan ikinci bir robot kol ise benzin hortumunu deponuza bağlıyor. Belirlediğiniz miktarda akaryakıtı arabanıza koyuyor ve depo kapağınızı geri kapanıyor. Voula! Gitmeye hazırsınız.

New York’ta pilot uygulama olarak başlacak akıllı plaka sisteminin, ileride dünya çapında yaygınlaşması bekleniyor. Türkiye’ye girmesi ise en azından 4-5 sene alacaktır diye düşünüyoruz.