ABD ile Çin arasında yaşanan ticari kriz sonrasında ipler iyice gerilmiş, Huawei’nin, ABD üzerindeki ticari faaliyetleri tehlikeye girmişti. Trump hükümetinin adeta savaş açtığı Çin’li teknoloji devi, bir diğer ABD’li şirket olan Google ile anlaşmalarını askıya almak zorunda kalmış, dolayısı ile de 2019 yılındaki amiral gemisi modeli olan
 Huawei Mate 30 Pro‘yu Google uygulamaları yüklü olmadan satışa sunmak zorunda kalmıştı. Diğer ticari faaliyetler için ise ABD yönetimi Huawei’ye 45 günlük ek süre tanımış, bu süre içerisinde de şirketin soruşturmasının devam edeceği belirtilmişti.

ABD, Huawei ile olan lisans sözleşmesini uzattı

Bugün ise ABD tarafından Huawei’yi bir süre daha rahatlatacak yeni bir haber geldi. ABD yönetimi tarafından alınan karar ile birlikte Huawei’nin ticaret sözleşmesi 45 gün süre ile tekrar uzatıldı. Yine soruşturmanın devam edeceğini belirten Trump yönetimi, görünüşe bakılırsa sürekli olarak erteleme yaparak Huawei’yi köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Çin’li dev ise ABD’nin bu hamlelerine, kendi mobil ekosistemini oluşturarak cevap verecek gibi gözüküyor. Keza geçtiğimiz yıl Huawei tarafından HarmonyOS adı altında yeni bir işletim sisteminin duyurusu yapılmıştı. Yine geçtiğimiz günlerde Xioami, Vivo, Oppo gibi şirketler Huawei ile birlikte kendi uygulama mağazalarını oluşturmak için güçlerini birleştireceklerini açıklamışlardı.

Bakalım Huawei ve ABD arasındaki bu sürtüşme nasıl sonlanacak?