9.Gezegen mi Kara delik mi : bilim adamları çok ciddi araştırmalara girişmiş durumda. Harvard Üniversitesi bilim adamları yaptıkları araştırmalar sonucunda güneş sistemimizin içerisinde yer alan yeni bir nesnenin doğasını keşfetmek için çalışmalar yapmaya başladılar.

9.Gezegen

Bu yeni araştırmalar sonucunda, güneş sistemimiz içerisinde bulunan bu nesnenin kara delik mi yoksa yeni bir gezegen mi olduğu araştırılacak. Birçok araştırmacı güneş sistemimizin sınırlarında gizlenen başka bir gezegen olabileceği hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Bu, hiçbir zaman doğrudan araştırılmadı ve kanıtlanamadı. Bunun yerine etrafındaki diğer nesnelerin çok garip bir şekilde hareket ettiğinin görüldüğü, o nedenle orada onları rahatsız eden keşfedilmemiş bir nesne olduğu ileri sürülmüştü.

Başka bir kesim ise bu davranışın, Güneş Sistemi içerisinde bir kara delikten kaynaklanabileceğini öne sürmüştü. Ancak etrafındaki nesneler üzerinde etkileri olacak kara deliğin böylesi bir mesafeden gözlemlenmesi çok zor olduğu için bu tez de çürümüş oldu. Olası herhangi bir kara delik hayli küçük, bir portakal boyutlarında ve Dünya’nın kütlesinin 5 katı olurdu.

Şimdi bilim adamları, “birikim parlamalarını” test ederek bu teoriyi kanıtlamanın mümkün olabileceğini ileri sürüyor. Bu parlamaların keşfedilmesi bilim adamlarının “9.Gezegen ‘in” gerçekten de bir kara delik olup olmadığından emin olmasını sağlayacaktır.

Harvard’dan 9.Gezegen ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor

Harvard Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışan lisans öğrencisi Amir Siraj şu açıklamalarda bulundu :

“Kara Deliklerin yakınında, yıldızlararası ortamdan kara deliklere akan gazın yarattığı arka plan birikmesi nedeniyle (kara deliğe) yaklaşan daha küçük cisimler eriyecektir. Eridikten sonra bu küçük cisimler kara delik nedeniyle gelgit bozulmasına maruz kalır, ardından gelgiti bozulan cisim kara delikte birikecektir” diye konuştu.

Araştırmanın baş sorumlusu olarak kabul edilen Harvard Üniversitesi’nden Frank B. Baird Jr. bilim profesörü Avi Loeb Güneş Sistemi içerisinde bulunan 9.Gezegen ile ilgili şunları sarf-etti :

“Kara delikler tanımları gereği karanlık olduğu için, kara deliğin ağzına yaklaşan bir maddenin saldığı radyasyon bu karanlık ortamı aydınlatmamızın tek yoludur” dedi.

Herhangi bir kara deliği görmenin sadece tek bir yolu vardır. Bir gezegene baktığınız gibi kara delikleri de göremezsiniz. Çünkü yapıları gereği başka bir şekilde kara delikleri göremezsiniz.

Bilim insanları bu sene gökyüzünü taramaya başlaması beklenen LSST (Legacy Survey of Space and Time) görevi aracılığıyla bu parlamaları görebileceklerini umuyor. Bu teknoloji ve yatırım olmadan güneş sistemi içerisindeki parlamaları görebilecek kadar teknolojiye henüz sahip değiliz.

Profesör Avi Loeb yaptığı açıklamalara şunları da ekledi :

“LSST, tüm gökyüzünü tekrar tekrar kapsayan geniş bir görüş alanına sahiptir ve sürekli geçici parıltılar arar. Diğer teleskoplar bilinen bir hedefe nişan almakta iyidir fakat 9. Gezegen’i nerede arayacağımızı tam olarak bilmiyoruz. Sadece içinde olabileceği geniş bölgeyi biliyoruz” diye konuştu.

Sizce de Güneş Sistemi içerisinde şimdiye kadar 9.Gezegen olsaydı keşfedilmez miydi? Kanımca kütlesi ve hacminden her bir şartta görünmediğinden ötürü bu bir Kara delik olabilir. Sizin fikriniz nedir? Ya da Mars‘ta araştırıldığı üzere keşfedilecek olan yeni gezegende de hayat olabilir mi?

Haberin Kaynağı : Buraya tıklayın