Son günlerde 8D ses teknolojisi ile ortalık yıkılıyor. Özellikle WhatsApp üzerinden paylaşılan, Billie Eilish’in Ilomilo şarkısı, teknolojinin sesinin daha çok duyulmasını sağladı. şarkıyı dinleyebilirsiniz. Peki, 8D ses nedir? İlk defa bir arkadaşım tarafından paylaşılan 8D müzik ile ben de WhatsApp aracılığı ile tanışmıştım. Ne yalan söyleyeyim, ilk başta güldüm. Öyle şey mi olurmuş dedim kendi kendime. Ancak kulaklıkları taktıktan sonra tüm fikrim bir anda değişti. Aşağıda o şarkıyı sizler ile paylaşıyorum.

8D Ses Nedir?

Öncelikle “8D ses nedir?” sorusuna cevap verelim. 8D ses tamamen müziğin içine girmekle ilgili. Canlı bir şovda olduğunuzu hissetmek için sol ve sağ hoparlörlerin gücünü kulaklıklarınız aracılığıyla kullanır. Sesi sağda ve solda dolaştırırken kısa bir süre sonra sesin sizden uzaklaştığına, aslında yanınızdaki müzik sisteminden geldiğini düşünmeye başlarsınız. Daha da ilginci, ben ilk deneyimimde kendimi evin duvarında hoparlör ararken buldum.

Üzerine biraz araştırma yaptığımda yalnız olmadığı fark ettim. İnternette bunun hakkında birçok soru sorulmuş, yorum yapılmıştı. Kimileri kendini konserde gibi hissederken, kimileri de büyücülük olarak tanımlamıştı. Sonuç olarak kendinizi müziğin içinde hissedebileceğiniz bir miskleme tekniği bu.

Ortaya çıkan bu trend, yeni bir içerik yaratıcısı grubu tarafından yönetiliyor. Üstelik hepsi de çok yeni yeni yükselmeye başlayan kanallardan çıkıyor. 8D müzik sahnesinin en büyük oyuncularından biri, dört ay önce bir çıkış yapan ancak yaklaşık 7 milyon abone ve yüz milyonlarca görüntüleme yapan 8D Tunes‘dur. Kolombiya Medellin Üniversitesi’nde görsel-işitsel iletişim üzerine çalışan 18 yaşındaki Samuel Correa, üretiiği 8D müziklerdeki bu büyük ilgi artışı, videolarının dört ay gibi kısa bir sürede 24 milyondan fazla izlenmesine sebep olmuş. Correa “İlk tepkileri beklemiyordum. Örneğin: Üç ay önce Imagine Dragons’un ‘Believer’ şarkısını yükledim. Şimdi şarkı, YouTube’da 24 milyon görüntülemeyle en çok izlenen 8D müzik şarkısı – bu beni çok şaşırtıyor ” diyor.

“Kulaklık kullanın!”

Paylaşılan şarkılar ile birlikte bu mesaj da geliyor. Bunu doğru şekilde algılamak için kulaklığınız ile dinlemelisiniz. İlk deneyimimi HTC’nin kulakiçi kulaklığı ile yaşadım. Gerçekten etkisi müthişti. Sonra daha kaliteli olduğunu düşündüğüm Beats Wireless kulaklıklarım ile vereceği sonucu düşündüm. Hızlıca kulaklığımı bağladım. Ancak aynı etkiyi alamadım. Sanırım kulakiçi kulaklıklar daha çok başarı sağlıyor olabilir.

QUEEN grubunu bilmeyen yoktur. Hele ki Freddie Mercury’i. Bohemian Rhapsody de 8D’ye dönüştürülen şarkılar arasında. Normal şekilde başlamasına rağmen, ilerledikçe şarkı başınızın etrafında dönmeye başlıyor. Gözlerinizi kapattığınızda döndüğünüzü hissedebilir, hatta müziğin uzaktan yankılanmasını duyabilirsiniz.

8D Şarkılar Nasıl Yapılıyor?

İçerik oluşturucuları, şarkı içinde dinleyicinin etrafında “hareket” etmek amacıyla mevcut şarkıları alıp bir işlem sonrası zil sesine atıyorlar. Sonuçlar ilgi çekici olandan amatörceye kadar değişmektedir, ancak ortaya çıktığı gibi, birçok insan 8D etkisinden etkilenmektedir. Bunun için Youtube’da bulduğum bir açıklama videosunu bulabilirsiniz. Bence son derece yeterli bir video ancak ingilizce.

8D müziğin öncülerinden Correa, “8D efektini ilk kez 2017 yılında Alan Walker’ın “Faded” parçasında denemişti. Duyguyu deneyimlemek, etkinin nasıl yaratılacağını araştırmak için uğraştı. Çalışmaları bir süre daha devam etti. Artık şarkı hazırlanırken orada olmasa dahi, bir yapımın içine nasıl ekstra duygu ve gerçeklik çıkılacağını bulmuştu. İlk yüklemesi 9 Temmuz’da Mura Masa’ın orta tempoda “Move Me” şarkısı idi. Bir hafta sonra Correa, 21 Pilots’ın “Nico ve The Niners”ını yayınlamıştı bile. Birkaç Facebook grubu, Reddit ve diğer çevrimiçi topluluklar gibi 8D mikslerin etkisi keşfetti. Kanalına üye olan binlerce yeni abone için yeni yeni şarkıları 8D modele çevirip yayınlamaya başladı.

8D ses nedir? Sadece bir hile ya da büyü mü?

Bu başarı, AviionMusic kanalını işleten Gavin adlı 21 yaşındaki Wisconsin’in yatak odasında, 2.700 mil uzakta fark edilmişti. Yıllarını, bir ses mikserinin arkasında uğraşarak, arkadaşlarıyla müzik kaydedip, parçalardaki dijital efektleri ve filtreleri değiştirmek için harcamıştı. Bir arkadaşı, ona kendi şarkısı olan Kolombiya’nın hızlı viral başarısını göstererek Correa’nın çalışmasını gönderdiğinde ilk düşüncesi “8D” nin dikkat dağıtıcı bir hile olduğu idi. “Sonra sesin kafamın etrafında döndüğünü duydum ve aynı zamanda sadece garip ve serindi,” diye itiraf ediyor.

Etkisini tam olarak merak eden 8D şarkıların hepsini dinlemeye ve sesin hareketinin nasıl yaratıldığını bulmak için bir ses uzmanı arkadaşına danıştı. Gavin, Ed Sheeran’ın “Castle on the Hill” i kullanarak 8D’lik bir parça oluşturmak için dizüstü bilgisayarına ilk kez oturduğunda, çalışmanın tamamlanması yaklaşık bir saat sürdü. 8D sesi yaratmanın araçlarını bulmak kolay ve kullanımı oldukça basit id. Bununla birlikte, “karışımda doğru atmosferi ve dinamiği elde etmek zor ve öznel bir görev” olarak açıklıyor.

Beynimiz 8D ses efektini nasıl algılıyor?

Özünde, 8D efekti, sesleri bir insanın kafasına göre uzaya yerleştiren (yalnızca sol ve sağ hoparlör kanallarına ses yönlendirebilen normal stereo kayıtlardan ziyade) binoral bir kayıt duyma hissini taklit etmeye çalışır. Binoral ses, kulaklarımızla aynı yönde yerleştirilmiş iki mikrofonla kaydedilerek oluşturulur – tek bir sesin bu iki mikrofona ulaşma gecikmesi (veya “fazı”), çaldığınızda yönlü ses yanılsaması yaratır. Bu efekti, bir berberin makasları ve makasları kafanızın “etrafında” hareket ettirdiği viral “Sanal Berber Dükkanı” nda ve binoral mikrofon kullanarak çeşitli ASMR kayıtlarında güçlü bir şekilde duyabilirsiniz. Bu teknoloji, bir dizi mikrofonla ses kaydeden “ambisonics” ile birlikte, 1970’lerden beri varlığını sürdürdü, ancak hiçbir zaman gerçeğe dönüşmedi.

Tabii ki, önceden mevcut şarkıların 8D karışımlarıyla gerçek bir yeni kayıt yok. Bunun yerine, 8D müzik yaratıcıları, bir şarkının çeşitli stereo parçalarını işleyebilen, bunları 360 derecelik bir sanal alana yerleştirip hareket ettirebilen yazılımlar kullanıyor. Pinkston, “Tam olarak hangi eklentileri veya [dijital ses çalışma yazılımını] kullanıldığını söylemek zor, çünkü birçok benzer araç var, ancak sesin kafanızın arkasından geldiğini duymanız çok kolay bir şekilde ayarlanabilir. “Kulaklıklarımda yukarı ve aşağı çok fazla hareket duyup duymadığımdan emin değilim, ancak bu üç boyutlu bir efekt. Dürüst olmak gerekirse, bunun, uyuşturucu kullanmadan etkileyici müzik üretimi için kullanabildiğini görebiliyordum.” şeklinde açıklıyor.

8D ses teknolojisinin yan etkileri var mıdır?

8D müziğin bir diğer etkisini de uyuşturucu gibi belirtebiliriz. Keyif için dinlendiğinde, eğlenceli olduğu hakkında birçok açıklama var ancak bazıları uykuya dalmalarına yardımcı olduğunu veya omurgalarına hoş karıncalanmalar gönderdiğini söylüyor. Hatta kimi yorumlarda astral seyahat bile yaşamak için kullanıldığını söyleyenler de var. Kimi dinleyiciler için 8D, gerçek fiziksel acıya karşı bir merhemdir. Bir YouTube kullanıcısı olan Evelein V.’nin “Fireflies” parçasına yazdığı “Kulak çınlaması yaşıyorum ve bu sadece işitmem için bir nimet. Kulak çınlamam bir şekilde kayboluyor. Bunları yapmayı bırakma! ”. yorumu, bu tarz içeriklerin yan etkilerini de gösteriyor.

Bazı araştırmalar beynin belirli ses frekanslarına benzersiz bir şekilde tepki verdiğini düşünse de, binoral atımların etkinliği hakkındaki bilim kesinlikle karışıktır. ASMR daha az anlaşılmıştır, bilim insanları bunun gerçek bir fiziksel his olup olmadığını hala çözebilmiş değiller. Ancak ASMR, binoral ritimler ve 8D müziği birbirine bağlayan şey, pek çok insanın bir tür fiziksel rahatlama hissine neden olmalarıdır.

8D’nin etkilerinin kanıtlayan sayısız yorumu okuyan Gavin sürpriz bir yorumla karşılaştı: “Bir kadın, videolarımın nöbet ilacının yan etkilerinden kaynaklanan ağrıyı hafifletmeye yardımcı olduğunu anlatan bir mail attı. Bir gün boyunca bu e-postayı yanıtlayamadım, çünkü ne diyeceğimi bilmiyordum ”diyor. “Yaptığım şeyin, videolarıma gelen yorumlardan ya da abone sayılarından daha fazla olup olmadığını ve kötü bir günün ardından eve gelen insanlara yardım etmenin bir yolu olup olmadığını merak ettim.”

8D müziği nihayetinde nerede ortaya çıkabilir?

Pinkston emin değil, ancak bunun müziği deneyimlemeyi seçtiğimiz şekilde gelecekteki değişimler için büyüleyici bir başlangıç ​​noktası olduğunu düşünüyor. Bu notta, Correa bazı müzik sanatçılarının binoral formatta kayıt yapmayı tercih etmesini umuyor – bu da tüm bu etkilerin geleneksel hoparlörler üzerinde değil, sadece kulaklıklarda çalıştığı gerçeğiyle sınırlı. Bu arada, VR teknolojisinin yükselişi kesinlikle kafanızın konumuna tepki veren ses gerektirir ve bu da gezinebileceğimiz sanal konserler olasılığını açıyor.

Ancak şimdilik, bu tomurcuklanan, etrafı saran 8D efekti, dünya çapında milyonlarca çevrimiçi kullanıcının kalbini ve zihinlerini yakalamış gibi görünüyor.