Son günlerde artan 5G-koronavirus komplo videoları üzerine YouTube harekete geçmeye karar verdi. Geçtiğimiz günlerde, 5G baz istasyonlarının koronavirüs gelişiminde rol aldığına dair yayınlanan raporun ardından, insanlar tarafından birçok komplo teorisi de ortaya atılmıştı. Bunların sonucu olarak İngiltere’de bazı 5G baz istasyonları yakılmış, sosyal medyada da olumsuz tepkiler ortaya çıkmıştı.

5G-koronavirus komplo videoları gerçeği yansıtmıyor

YouTube üzerinde de bu komplo teorisini destekleyecek bazı videolar yayınlandı. YouTube, bu konu hakkında yeni bir karar aldı. Video platformu, 5G’yi koronavirüse bağlayan videoların görünürlüğünü azaltacak ve reklam gelirlerini azaltmanın yanı sıra eğer komplo teorisini destekler nitelikte bulursa bunları yayından kaldıracak.

Son zamanlarda, 5G’yi koronavirüsün yayılmasıyla bağlayan komplo teorileri nedeniyle birden fazla 5G kulesinin ateşe verildiği bildirildi. Yanlış bilginin yayılmasını engellemek için YouTube bu videoları kaldırmaya ya da erişmini azaltmaya karar verdi.

YouTube, bu tür yanıltıcı videoların kullanıcılara önerisini azaltacak ve içerik yönergelerini ihlal ettiklerinde aktif olarak kaldıracaktır. YouTube’un bu hareketi, videoları engelleyerek reklam geliri kaybı ve arama sonuçlarından kaldırması anlamına geliyor.

Bir YouTube sözcüsü, “Ayrıca, tıbbi tedavi aramak yerine koronavirüsü önlemek için tıbbi olarak asılsız yöntemleri tanıtan videoları yasaklayan açık politikalarımız var. Videolar işaretlendiğinde bu politikaları ihlal eden videoları hızla kaldırıyoruz” dedi.

5G-koronavirus komplo videoları, YouTube engelinde

Neler Olmuştu?

Geçtiğimiz günlerde, 5G Baz İstasyonlarının koronavirüs yayılımı için gerekli olacak bir frekans yaydığını açıklayan bir rapor ortaya çıkmıştı. Bu rapora göre, Çin’in Wuhan kentinin 5G teknolojileri konusunda çalıştığı, aynı zamanda bu virüsün de Wuhan kaynaklı olmasına değinilmişti. Bunun sonucu olarak YouTube da dahil olmak üzere birçok platformda konu tartışılmaya başlamıştı. Ancak kimi çevreler üzerinde olumsuz tepki yaratan bu görüşler, İngiltere’de kimi 5G baz istasyonlarının yakılması ile iyice çığrından çıkmaya başladı. Uzmanlar, bu konuda bir delil olmadığına işaret ederken tartışma devam ediyor.