İngiltere’de yayınlanan bir makalede, 5G baz istasyonları tarafından yayılan ses frekanslarının koronavirüs’ün yayılmasındaki en büyük etkenlerden biri olduğu söylenmişti. Bundan kısa bir süre sonra da Birmingham, Liverpool gibi büyük şehirlerin de içinde bulunduğu bazı yerlerde 5G baz istasyonunun bulunduğu direkler yakılarak istasyonlar tahrip edildi.

5G baz istasyonları Koronavirüs siniri ile yakıldı

Mobil teknoloji ile Covid-19 arasında bir bağlantı olduğunu iddia eden Aigburth’daki yangından olduğu iddia edilen bir video YouTube ve Facebook’ta paylaşıldı. Ancak İngiliz Dijital, Kültür, Medya ve Spor Departmanı Twitter’da bir bağlantının “kesinlikle güvenilir bir kanıt olmadığını”, ticaret organı Mobile UK ise bu söylentilerin ve komplo teorilerinin “ilgili” olduğunu söyledi.

5G baz istasyonları Koronavirüs siniri ile yakıldı

Merseyside Polisi, Aigburth’taki telekomünikasyon kutusunu Cuma günü yakanların yakalanması için soruşturmanın sürdüğünü söyledi. Youtube’da yayınlanan video için de BBC’nin dezenformasyon ekibi bir inceleme yapmış ve videonun orijinal olduğunu doğruluyorlar, ancak kutunun 5G teknolojisi ile ilgisi olup olmadığı henüz belirsiz.

Merseyside İtfaiye ve Kurtarma Servisi, Cuma gecesi Liverpool’un kuzeyindeki Melling köyündeki 5G direğinde çıkan yangını da söndürdüğü ve konunu araştırıldığını belirtti. Bunun gibi başka vakaların da olduğu İngiltere’de şu an için saldırının 5G istasyonlarına mı yapıldığı yoksa rastlantı mı olduğu henüz belirlenebilmiş değil.

Mobile UK çalışanları da, 5G ile ilgili iddialar bahanesiyle insanların zarar gören altyapıya yönelik taciz ve tehditlerine maruz kaldıklarını da söylüyor be ekliyor: “Bu kabul edilemez ve acil servislere, korunmasız tüketicilere, hastanelere, toplu evde çalışanların bağlantılarını ve operasyonel kapasitesini koruma yeteneğimizi etkiler.”.