Modern teknoloji, kadim meteor taşını analiz etmede yardımcı oluyor. 3D atom haritalama tekniği, yaşamın kökenini araştırmada da yardımcı olacak.

3D atom haritalama tekniği, yaşamın kökenini araştırmada yardımcı olacak

3D atom haritalama tekniği

Atomların çalışılmasında kullanılan nispeten yeni bir teknoloji, Dünyada hayatın nasıl başladığına bir ışık tutabilir. Bilim adamları 3D atom haritalama tekniğini (irdelenmiş atom tomografisi) kullanarak, Güneş Sistemindeki en eski akışkanları inceliyor. Bu araştırma amino asitlerinin hatta yaşamın nasıl oluştuğunu keşfetmeye çalışıyor. Araştırma grubu, 4.5 milyon yaşındaki bu gök taşındaki manyetik parçacıkların sınırlarını çalışarak bu manyetik akışkanların nasıl oluştuğunu araştırıyor. Görünen o ki hepsi alkali ve sodyum yüklü.

Hiçbir şekilde oda sıcaklığında bulunmamış ve suyla teması olmamış bir gök taşından elde edilen bu örnekler sayesinde mevcut araştırmayı gerçekleştirmek mümkün oldu.

Suyun güneş sistemimizin erken evrelerinde oluşmuş olduğu araştırmacılar tarafından uzun süredir bilinen bir gerçek ancak bu örnekler güneş sisteminde oluşan ilk suyun kimyasını ve nasıl asidik bir yapıya sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Bu çalışma gelecekteki uzay araştırmalarına da umut vaat ediyor. Araştırmacılar elde edilen bu dünya dışı örneğin, asteroid toplamak için yapılacak gereksiz yolculukların önüne geçeceğini ve akıllı tercihler yapmakta kendilerine yardım edeceğini düşünüyor.

İlginizi çekebilir: https://www.technolabs.net/ay-oldu-mu/
Bilim adamları Ay’daki bu büyük özelliğin Ay’ın oluşumunda Ay Lavlarından oluştuğunu ve felaket etkisinin olmadığını düşünüyorlar. Yeni araştırmalar, günümüzde Ay’da aktif tektonik aktivitelerin olabileceğini gösteriyor.