Intel yakın zamanda, devrim niteliğindeki Tiger Lake U serisi mobil işlemcilerini Intel Xe grafikleriyle piyasaya sürmüştü. Şimdi ise Tiger Lake-H serisi oyun işlemcilerini de onaylandı. Intel’in Client Computing Group Kurumsal Başkan Yardımcısı Boyd Phelps bunu Medium aracılığıyla duyurdu.

Tiger Lake-H olarak çeşitli sızıntılarla ortaya çıkan işlemciler, önümüzdeki yıl piyasaya çıkması bekleniyor ve 35-45W TDP değerlerine sahip olacak.

11. Nesil Intel Tiger Lake-H mobil oyun işlemcileri onaylandı

Intel, sekiz çekirdekli Tiger Lake-H işlemcileri onayladı

Intel Tiger Lake-H olarak çeşitli sızıntılarla ortaya çıkan işlemciler, 2021 yılında gelecekler. TDP değerleri 35-45W aralığında olacak işlemciler hakkında pek çok bilgi paylaşıldı. Çekirdek sayısının ise 8 olacağı belirtildi.

15-25W TDP’li kardeşleri gibi, bu oyun işlemcileri de 10nm sürecini temel alacak ve daha iyi performans ve verimlilik için SuperFin transistörlerini kullanacak. Tiger Lake şimdi yeniden tasarlanmış 1.25 MB orta seviye önbellek ve yüksek saat hızları sunuyor. Termal değerlerinin ise önceki nesile göre daha az olacağı söylentiler arasında.

Willow Cove çekirdeği, 1,25 milyonluk daha yüksek bir önbelleğe sahip. Ayrıca her çekirdek dilimi için 3 MB önbellek var, yani her bir çekirdek iş yükünde 12 MB kullanılabilir önbellek bulunuyor. Boyd Phelps, makalede 8 çekirdekli modellerinin 24 MB önbelleğe sahip olacağını doğruladı.

Bir sızıntıya göre 45W’a kadar TDP’ye sahip üst düzey sürüm, 4, 6 ve 8 çekirdekli konfigürasyonlara sahip olacak. Tiger Lake-H serisi, doğrudan AMD Ryzen 5000H serisi ile rekabet edecek.

Her iki işlemci de önümüzdeki yıl, muhtemelen yeni nesil mobil GeForce RTX 30 (Ampere mimarili) ve AMD Radeon RX 6000M serisinin (RDNA2 mimarili) yanında piyasaya sürülecek. Gelecek mobil bilgisayarlarla büyük bir sıçrama yaratacak 2021 yılını, dört gözle bekliyoruz. Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.