Zombi saldırısı olsa kaç gün yaşardık?

Günümüzde zombi temalı filmler ve diziler oldukça fazla rağbet görmekte. Bir ve ya bir kaç insana bulaşan virüs sonucu tüm dünyanın yıkıma gitmesi ve insanlığın sonun gelmesi gibi konularda sayısız film var. Bunlara örnek olarak Ölümcül Deney, World War Z, 28 Hafta Sonra gibi filmleri ve dizi olarak en başta gelen The Walking Dead'i söyleyebiliriz. Tabii bu kadar popüler bir konu olup da bilim dünyasının araştırmadığı bir şey olmaz.

İşte bu haberimizde de, zombi istilasında dünyada kaç insan kalır sorusunun cevabını alıyoruz. Leicester Üniversitesi'ndeki Fizik ve Astronomi Bölümü'nde bulunan bir grup araştırmacı, bulaşıcı hastalıkların yayılma oranını hesaplayan SIR modellemesi sayesinde sonuca vardı. 

SIR modellemesini zombi virüsüne uyarlayarak kullandılar ve araştırmanın sonucunda, salgından üç hafta sonra zombi sayısının insan sayısını geçeceğini öğrendiler. Daha sonraki üç haftada insan sayısının neredeyse yok olacağına ve yüzüncü gün sonunda dünyada sadece 181 hastalıksız insanın kalacağı sonucuna vardılar.

Daha sonra ise modellemeye insanların zombilere karşı gelebileceği ve kendilerini savunabilecekleri eklendi. Bu sefer de insanlığın bin gün dayanırsa zombileri yenebileceği ön görüldü. Bunun nedeni ise bin gün sonra zombiler yiyecek insan bulamayacak olmaları ve açıklarından ölecekleriymiş.

Son olarak böyle bir zombi salgınında bir insanın bin gün boyunca hayatta kalma şansı sadece %0,0088 olarak belirtilmiş.

Author