Windows Vista için yolun sonu geldi

Microsoft Windows ekosisteminin modern arayüzüne rağmen gördüğü en başarısız işletim sistemlerinden birisi olarak geçen Vista, sonunda yolun sonuna geldi. Yaklaşık olarak 10 yaşında olan Windows Vista, 11 Nisan 2017 tarihinden sonra Microsoft tarafından desteklenmeyecek yani güvenlik güncellemeleri başta olmak üzere hiçbir yeni özellik kazanmayacak. Yapılan resmi açıklamaya göre bu tarihten sonra halen Vistan kullananlar (Olacağını pek sanmıyoruz ama..) var ise bilgisayarlarını kullanmaya devam edecek ancak sistemler virüs gibi zararlı yazılımlara karşı çok daha açık hale gelecek.

Windows 10'la da ciddi eleştiriler alan ancak Windows 8'e dönemine göre çok ama çok iyi bir ilerleme kat eden Microsoft, Vista desteğini sonlandırarak o taraftaki kaynaklarını ileriye döndürmek istiyor ve bu çok mantıklı bir adım görünüyor. Hemen herkes tarafından sorunlu bir işletim sistemi olarak hatırlanan ve gerçekten insanı çileden çıkartan bir yapısı bulunan Vista, umuyoruz bir daha karşımıza çıkmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Qualcomm, 205 platformunu tanıttı

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.