Samsung, dijital asistanı Bixby'yi duyurdu

Uzun süredir Bixby isimli bir dijital asistan üzerinde çalışma gösteren teknoloji devi Samsung, kısa önce ilginç bir adım attı ve normalde Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus ile tanıtılması beklenen Bixby'yi şimdiden resmi olarak lanse etti. Tahmin edebileceğiniz üzere Apple Siri, Amazon Alexa ve Microsoft Cortana'nın karşısına çıkartılan dijital asistan, benzerlerinden farklı olarak diğer uygulamalar ile geniş bir entegrasyon sunuyor. Bu noktada geliştiricilere özel SDK (Yazılım geliştirme kiti) yayınlanacak olan asistan, beklendiği üzere sadece telefonlar ile sınırlı olmayacak ve ilerleyen süreçte tüm akıllı cihazlarda aktif olarak yer alacak. Doğal dil anlama konusunda çok gelişmiş olduğu ve komutları siz yanlış yazsanız ya da söyleseniz dahi doğru anlayabildiği belirtilen Bixby, bu açıdan "söylemek istediğinizi anlamadım" cümlesini çok daha az söyleyecek ve bir yapay zekadan çok karşınızda gerçek bir insan varmış gibi karşılıklı etkileşim kurabilecek.

Diğer tüm derinlemesine detayları Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus lansmanında açıklanacak olan dijital asistan Bixby, bakalım söylendiği kadar dikkat çekici ve gerçekçi bir performans sunabilecek mi? 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Galaxy S8'in işlemcileri arasında performans farkı var

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.