Qualcomm, 205 platformunu tanıttı

Mobil işlemci devi Qualcomm, Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de düzenlediği etkinlik kapsamında yeni mobil platformu 205'i tanıttı. Geçtiğimiz hafta düşük seviye platformlarında Snapdragon ismini / markasını kullanamayacağını açıklayan ve bu doğrultudaki ilk adımı "205" ile atan Qualcomm, bu giriş seviyesi SoC ile en alt seviye telefon marketine ve gelişmemiş dünya pazarlarına odaklanıyor. En büyük özelliği 50$ ve altındaki telefon modellerine 4G internet bağlantı getirmek olan ve X5 Category 4 LTE modemi ile 150 Mbps indirme hızlarını gerçeğe dönüştürecek olan 205 platformu, Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.1, VoLTE ve VoWiFi desteklerini de bünyesinde barındırıyor. 720p çözünürlükte 30 fps aktarım yapabildiği belirtilen işlemci platformu, VGA ile 3MP kameraları da kaldırıyor ve 1.1 GHz hızında çalışan çift çekirdeği yanında bünyesinde Adreno 304 GPU birimini yer alıyor.

Çift SIM ile GPS ve GLONASS destekleri de dikkatleri üzerine çeken yeni Qualcomm 205 platformu, yılın ikinci çeyreğine doğru pazara aktif olarak giriş yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Qualcomm, 205 platformunu tanıttı

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.