Konuşarak fotoğraf düzenleme gerçek oluyor

Günümüzde aktif olarak görev yapan Apple'ın Siri, Google'ın Assistant, Microsoft'un Cortana ile Amazon'un Alexa gibi gelişmiş dijital asistanları bulunuyor ve bunlar hemen her konuda bizlere yardımcı olmaya çalışıyor. Uber'den araç çağırma, takvime etkinlik ekleme, internetten alışveriş yapma akla gelenlerin bazılarını oluştururken, yazılım devi Adobe sürece yeni bir yetenek daha eklemeyi planlıyor. Bu konuda aşağıdaki video ile karşımıza çıkan Adobe, sadece konuşarak fotoğraf düzenleme sürecini gerçeğe dönüştürmek istiyor ve gösterilen demo özellikle fiziksel engelli kişiler için çok ama çok kullanışlı görünüyor. Adobe'un dijital asistanı fotoğrafı döndür, fotoğrafı kare olarak kes gibi komutları etkili şekilde algılayabiliyor ve hem yerleşik hem de bulut tabanlı doğal dil algılama sistemlerinden bahsediliyor.

Şuan için konsept olan sürecin söz konusu firma Adobe olduğu için çok uzak olmayan tarihlerde özellikle Photoshop'un mobil sürümlerine getirilmesi bekleniyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.