Kalbe güç sağlayan, gücünü de ondan alan cihaz!

Kalbin yeterli elektriksel uyarıyı oluşturamaması veya tüm kalp dokusuna yeterli şekilde ulaştıramaması durumunda yeterli elektriksel uyarıyı oluşturmak için kullanılan cihazlara kalp pili deniyor ve bilmeyenler için bu cihazlar gücünü pillerden alıyor. Bu pillerin tahmin edebileceğiniz üzere bir süre sonra değiştirilmesi gerekiyor ve bu ufak da olsa bir operasyon anlamına geliyor. İşte bunu değiştirmek için bir çalışma yapan araştırmacılar Andreas Haeberlin ve Adrian Zurbuchen, kalp pillerini kendi enerjisini üretebilen (Kinetik enerji) saatler gibi şarj etmek istiyor ancak bunu kalp atışlarını kullanarak yapmayı planlıyor. Amaçları için 250 yıllık bir bir saati modifiye ettikleri belirtilen araştırmacılar, kalbin yakına yerleştirilecek bu cihaz ile kap atışı sırasında meydana gelen hareketi kinetik enerji üretiminde kullanacak ve böyle kalp pillerine çok ama çok uzun süre yetecek enerji otomatik olarak üretilecek. 

Yapılan ilk testlerde bir kalp pili için yeterli olduğu belirtilen 6 mikrowatt elektrik üretebilen teknoloji, henüz geliştirilme aşamasında bulunuyor ancak büyük gelecek vaadediyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.