Huawei Watch'a beklenen güncelleme

Huawei'nin MWC (Mobil Dünya Kongresi) 2017'de yeni sürümünü tanıttığı beğenilen akıllı saat modeli Huawei Watch, kısa süre önce Google'ın akıllı saatler için geliştirdiği işletim sistemi Wear'ın 2.0 kodlu son sürümüne güncellendi. Ülkemizde de satılan saat için yavaş yavaş indirmeye sunulan güncelleme, saatin bir anda 2017 modeline yakın hale getiriyor. Bilmeyenler için şimdiye kadar platform için yapılan en büyük güncelleme olarak gösterilen ve akıllı saatleri daha hızlı ve iyi hale getirmeyi hedefleyen Android Wear 2.0, detaylara bakıldığı zaman artık ilk olarak arayüzünde tüm uygulamalardan bilgiler gösterebiliyor. Bünyesine iki farklı klavye eklenen ve bu sayede ister yazıyla istenirse de tam boyutlu QWERTY klavye üzerine çizilerek girdi girişine izin veren işletim sistemi, hazır sunulan akıllı cevaplara da kavuşuyor ve böylece akıllı saatlerin kontrolü hiç olmadığı kadar kolay hale geliyor.

Önemli bir detay olarak "bağımsız uygulama desteğiyle" saatlerin akıllı telefonlara olan bağımlılığını azaltan ve LTE kablosuz bağlantı teknolojisine (Çevrede WiFi / Bluetooth varsa LTE'siz modeller dahil) sahip uygulamaların akıllı telefon olmadan da çalışabilmesine ya da buluta bağlanabilmesine imkan tanıyan Google, Android Wear'ın arayüzünü de materyal tasarım anlayışı doğrultusunda modernize etmiş durumda. Saat arayüzleri çok daha gelişmiş hale getirilen işletim sistemi, şirketin gelişmiş dijital asistanı Google Assistant ile birçok işlemcin sadece söylenerek halledilmesine de imkan tanıyor. Egzersiz tarafı da unutulmayan işletim sistemi, artık yaptığınız aktiviteleri algılayarak gelişmiş veri kaydı gerçekleştirebiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Montblanc, lüks akıllı saatini tanıttı

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.