Huawei P9 Lite 2017 incelemesi

İletişim dünyasında hiç şüphesiz en önemli aygıtın telefon olduğunu söyleyebiliriz. İlk telefonun keşfinden sonra yavaş yavaş dünyaya yayılan ve günümüzde bağımlı olduğumuz cep telefonlarının babası olan Alexander Graham Bell'in keşfi "radyofon" ile birlikte şu anki akıllı telefonları kullanabiliyoruz. Öte yandan böyle bir keşif olmasaydı, şu teknolojiyle illaki başka iletişim cihazları keşfedilirdi ya da akıllı telefonlar daha yeni piyasaya sunulmuş olabilirdi. Varsayımları bir yana bırakıp günümüz teknolojisine dönüş yapalım, geçtiğimiz gün lansmanı yapılan Huawei P9 Lite 2017 modeli elimize ulaştı ve hiç beklemeden incelemesini hazırlamaya başladık. Malum ülkemiz ve dünya genelinde orta seviye ürünler yüksek ve düşük seviyeye göre daha fazla satılıyor. Bu nedenle yeni telefon almayı düşünen takipçilerimize bir an önce Huawei'nin yeni telefonunu tanıtalım istedik. Huawei, Mobil Dünya Kongresi'nde tanıttığı amiral gemileri olan P10 ve P10 Plus'tan hemen önce P9 Lite 2017'yi piyasaya sunarak bu yıla agresif başladı. Elbette diğer iki telefonun şu an inceleme masamıza konuk olan modele göre çok daha yüksek seviye olduğunu hatırlatalım. Aslında P9 Lite modelinin Samsung'daki A serisi gibi olacağını söyleyebiliriz. Bu gidişle her sene P9 Lite modeli ile karşılaşmamız muhtemel görünüyor.


P9 Lite 2017, önceki modeline göre teknik özellikleri açısından çok yenilik getirmediğini belirtelim. Aradaki en büyük farkın P9 Lite modelinde kullanılan Kirin 650 işlemcisi yerine, yine kendi üretimleri olan Kirin 655'i kullanmaları olduğunu söyleyelim. Bunun dışında kamera konusunda da ufak bir yapılanma söz konusu. Fakat eski modelde 13 MP olan arka kamera, 2017 modelinde 12 MP olarak değiştirilmiş. Bu konuyla ilgili incelememin devamında detaylı bir şekilde sizlere anlatacağım. 

Kutu içeriği

Android'e Apple bakış açısıyla yaklaşan ve bu yolda büyük yol kat etmiş olan Huawei, kutu içeriğiyle de kullanıcıları mutlu etmeyi başarıyor. Özellikle kutudan çıkan koruyucu sayesinde telefonu satın aldığınız an itibariyle korunaklı hale getirmenizi sağlıyor. Böylece kılıflara ekstra para vermiyor ve etrafta telefonumuza özel kılıf aramakla uğraşmıyoruz. Bunun yanında USB kablosu, adaptör, kullanım kılavuzu, kulaklık, sim için iğne ve Huawei P9 Lite 2017 çıkıyor.


Tasarım

Önceki P9 Lite modeline göre bariz bir şekilde modern ve kompakt bir görüntü çizdiğini vurgulamak gerekir. Kasa yapısının önceki modele göre yuvarlak hatlardan oluştuğunu ve bu sayede avuç içine daha rahat oturduğu su götürmez bir gerçek. Arka yüzeyinin de düz camdan sade bir görünüme sahip olması yekpare bir görüntü katıyor. Ayrıca P9 Lite'ta kare olan parmak izi okuyucunun daire biçimini aldığını görebiliyoruz. %76,4'lük ekran kasa oranıyla orta sınıf telefonların ilerisinde olmasına rağmen, MWC'de tanıtılan LG G6 ve 29 Mart'ta lansmanı yapılacak olan Samsung S8'e göre rekabetin dışında kaldığını belirtelim. Ancak, P9 Lite 2017'nin orta sınıf bir telefon olduğunu unutmayalım.Bu nedenle muadillerine göre önde olduğunu söyleyebiliriz. Öte yandan şarj yuvası olarak Micro USB seçilmesini biraz üzücü buluyorum. Çünkü 3000 mAH'lık bir bataryayı doldurmak zor olacaktır ve %100 dolu hale gelmesi zaman alacaktır diye düşünüyorum. Tüm bunların dışında tasarım açısından bir özet yaparsak, ilk gördüğünüz anda içiniz ısınıyor. Bunun dışında P9 Lite 2017, model adını ve özelliklerini bilmediğniz takdirde Huawei'nin amiral gemisi telefonu olarak düşünebileceğiniz hatlara sahip.


Ekran

Tasarım bölümünde de belirttiğim gibi %76,4'lük ekran kasa oranı muadil ürünlere göre bir kaç adım öne çıkarıyor. 423 PPI olan Full HD ekranı sayesinde piksellerin aralığını hissettirmiyor ve göze hoş gelen detaylar verebiliyor. Öte yandan 2.5D cam teknolojisi sayesinde telefon çerçevelerinin ekranla kesişen noktaları rahatsızlık yaratmıyor. Bu teknoloji ekran ve çerçevenin birleştiği noktadaki çıkıntıları engellemeye yarıyor. Yüksek kontrastla birlikte otomatik aydınlatma düzgün bir şekilde çalışıyor ve ortaya beklenenden fazla performans vermeyi başarıyor. Düşük ışıklı ortamlarda otomatik ayarı sayesinde kullanıcının gözlerini yormadan rahatlıkla telefonu kullanmaya olanak sağlıyor. Kısacası P9 Lite 2017 ekran özellikleri bakımından tüketiciyi gerçek anlamıyla mutlu edecek bir ürün olmuş. İster film izleyin, ister oyun oynayın, karanlıkta ve güneş ışığı altında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kamera

Huawei'nin Leica ile olan ortaklığı amiral gemilerinde büyük işler ortaya çıkarırken, bu modelde o tür kamera kullanılmadığını belirtelim. 12 MP arka ve 8 MP ön kamera ile kaliteli fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Fakat videoda fotoğraflardaki kadar iyi sonuç almadığımızı söyleyelim. Bu durumun en büyük nedeni en ufak titreşimlerin bile görüntülere yansıması. Yani buna uygun bir sensör kullanılmadığı için bu şekilde, fakat bunun haricinde video kalitesinin iyi olduğunu söyleyebilirim. Maksimum 1080p minimum 144p video yeteneğinin yanında, 480p'de 120 FPS ağır çekim kaydı yapabiliyor. Dediğim gibi kamera kısmında muadillerinin biraz gerisinde kaldığını söylemek yanlış olmaz. Fakat daha çok fotoğraf çekimleri yapıyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken bir ürün olmuş. Huawei P9 Lite 2017'nin arka ve ön kamerasıyla çektiğimiz fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz: 1, 2, 3. Bu şekilde link atmamızın nedeni çekilen fotoğrafların bozulmasını önlemek ve saf haliyle görebilmenizi sağlamak.

Performans

Orta seviye bir telefondan beklenen çoğu özellik açısından ileride olan P9 Lite 2017'nin performans değerlendirmesine göz atalım. Öncelikle teknik özelliklerini sayalım; 16 nanometrelik sekiz çekirdekli Kirin 655 işlemcisine sahip olan P9 Lite 2017, 3GB belleğe ve 16 GB dahili depolamaya sahip. GPU olarak da önceki P9 lite modelinde bulunan Mali-T830MP2'ye sahip. İçindeki işlemcilerin dördü 1.4 GHz ile kalan dörtlüsü ise 2.11 GHz arasında çalışan ARM-Cortex-A53 mimarisi olduğunu belirtelim. Bulundurduğu donanımlar eşliğinde hiç bir sıkıntı yaşatmayacağını ve oyun, film, müzik gibi konularda rahatlıkla kullanabileceğinizi söyleyelim. 


Real Racing 3, Hearhstone ve Dead Trigger gibi nispeten yüklü yapımların altından kalkabildi. Şu anki amiral gemisi olan Mate 9'a göre benchmark testinde düşük sonuç aldığını belirtmemize gerek bile yok, fakat en güçlü ile orta sınıfın arasında iki kattan fazla fark olmamalı. Hele bir de her iki modelde de kendi işlemcinizi kullanıyorsanız bu ayarlamayı daha iyi yapmanız gerek. Bu noktada P9 Lite 2017 biraz geride kalmış. Mate 9 126.468 alırken P9 Lite 2017 56.465'e çıkabildi. Kendi fiyat bandındaki modellere göre iyi bir skor olduğu bir gerçek. Amiral modellere göre epey düşük kalması sizi yanıltmasın, bütün uygulamaları canavar gibi çalıştırmayı başardı. 3DMark'ın Sling Shot testinde ise 608 puan aldı.


Batarya performansının ise yeterli düzeyde olduğunu söyleyebilirim. 24 saatlik aktif kullanımım dahilinde %30 şarj ile bir günün altından başarıyla kalktı. Fakat, tasarımda da belirttiğim gibi 3000 mAH'lık bir bataryaya sahip olduğu için Micro USB şarj yuvası yetersiz kalmış. Bu nedenle ürünü aldığınız takdirde gece yatmadan şarja takmanız gerekebilir. Aksi halde yavaş şarj olduğu için gün içinde sıkıntı çıkarabilir.


Android 7.0 Nougat ile gelen cihaz diğer modellerinde olduğu gibi EMUI 5.0 arayüzünü kullanıyor. Bu sayede rahat ve kolay kullanım sizleri bekliyor. Hatta Apple'dan Android'e geçmeyi düşünenler varsa Huawei'nin arayüzü size en yatkın olanıdır. Kolay, rahat ve akıcı bir arayüz alıcılarını bekliyor.

Özet

Sonuç olarak orta seviye bir modele göre her yönden orta seviyenin bir kademe üstünde bir ürün ortaya çıkmış. İster fotoğraf çekin, ister oyun oynayın, ister film izleyin, ister güneş altında ya da karanlıkta kullanın; bütün şartlara uygun ve kaliteli bir telefon olduğunu bir kez daha belirtelim. 1399 liralık etiketiyle bu sınıf ürün almayı düşünen kullanıcılara en az 1500-1600 liralık modellerin özelliklerini sunuyor. Yeni telefon ve orta sınıf bir model almayı düşünüyorsanız kesinlikle aklınızda bulundurmanız gereken modellerden biri.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Huawei Mate 9 - Kutu Açılışı ve İzlenimler

Author