Hollanda'nın trenleri artık gücünü tamamen rüzgardan alıyor

Daha temiz ve yaşanabilir bir gelecek için yenilenebilir enerji kaynaklarına hiç olmadığı kadar önem vermemiz gerekiyor. Bu konuda Türkiye'de de çok önemli çalışmalar (Özellikle rüzgar enerjisi konusunda) yapılırken, yenilenebilir enerji konusunda dünyanın bir numaralı isimlerinden Hollanda, yaptığı resmi açıklama ile yeni yıl itibariyle ülkedeki tüm trenlerin rüzgar enerjisinden güç almaya başladığını açıkladı. Bu amacı için 2015 yılında enerji şirketi Eneco ile ortak bir çalışma yapan Hollanda devlet demiryolu şirketi NS, elektrikli trenler için %100 yenilenebilir enerjiye geçmeyi 2018 yılı için hedefliyordu ancak 2016 yılında ulaşılan %75'lik başarı sonrası koyulan hedef tam bir yıl öne çekilmiş oldu.

Trenler ile her gün 600 bin insan taşıyan NS, bunun için yıllık 1.2 milyar kWh elektriğe ihtiyaç duyuyor ve bunların artık tamamen rüzgar türbinlerinden elde edilebiliyor olması gerçekten harika bir başarı olarak görülüyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.