Apple sitesinde Türkiye'deki vergileri vurguluyor

Elektronik ürünler ve cep telefonlarından alınan vergiler aslında uzun bir süredir tartışılmakta. Apple ise buna vurgu yapmak adına internet sitelerinde vergi kısmını büyük puntolar halinde belirtmeye başladı.

Yazın başlayan ABD – Türkiye gerilimi aslında ülkemizde birçok ABD ürününün de zamlanmasına yol açmıştı. Türkiye daha sonrasında ABD ürünlerine ilk olarak yüzde 10 ve daha sonrasında ise ek olarak yüzde 30 oranında ekstra vergi getirdiğini açıklamıştı. Bu yüzden Apple ürünleri ülkemizde oldukça pahalı durumda. Hatırlayacağınız üzere ABD ve Türkiye arasındaki gerilim daha sonrasında duraksamış ve anlaşma yoluna gitmişlerdi.

Apple vergilerden rahatsız!

Apple’ın yeni telefonları ülkemize yavaş yavaş gelmeye başladı. Özellikle sayfada yer alan telefonların fiyatları ciddi oranda ateş pahası. Örnek vermek gerekirse iPhone Xs’nin fiyatı 10.799 Tl’den satılıyor. Buraya kadar aslında her şey normal burada Apple’ın yaptığı şey ise sayfasında büyük puntolar halinde ‘’ KDV ve yasal ücretler dahildir: Yaklaşık 3.185,00 TL.’’ belirtmekte. Ciddi oranda vergi alındığını gösteren bu yazıyı büyük yazmasının en büyük sebebi ise vergilere biraz vurgu yapmak olduğunu düşünüyoruz. 
                                                                                                

Apple sitesinde Türkiyedeki vergileri vurguluyor