Alphabet'in güneş enerjili drone projesi iptal oldu!

İnternet devi Google'ın içerisinde olduğu ana şirket Alphabet, satın aldığı Titan Aerospace şirketiyle uzun süredir güneş enerjili bir drone modeli geliştiriyor. Şimdiye kadar Google X departmanın altında yürüyen proje, 9to5Google sitesine açıklama yapan şirket sözcüsüne göre 2016'nın sonuna doğru iptal edilmiş durumda. Bu adımı Google'ın ulaşılmaz alanlara internet götürmek amacıyla hazırlanan internet balonu projesinin (Project Loon) daha ekonomik ve teknik olarak uygulanabilir olmasıyla attıklarını belirten şirket, proje iptal edilmese güneş enerjili drone modeliyle yüksek irtifalarda uzun uçuşlar gerçekleştirecek ve gerçek zamanlı görüntüler alarak harita verilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktı. Aynı zamanda bu drone modeliyle de Project Loon gibi ulaşılmaz alanlara kablosuz internet götürülecekti.

Başta çok büyük umut eden projenin rafa kalkması bir bakıma kötü görünüyor ancak bundan sonra Project Loon'a odaklanılacak olması hedeflerin öne çekilmesi anlamına geliyor.

Author
Can Tunçer

İzmir Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu olan Can Tunçer, yaklaşık 5 yıldır yakından takip ettiği teknoloji ve bilim dünyasının güncel haberlerlerini okuyucularıyla buluşturuyor. Özellikle fotoğraf makineleri, video kameralar ve drone modelleriyle yakından ilgilenen Can, son dönemin gözde alanlarından elektrikli otomobil sektörünün de en sıkı takipçileri arasında yer alıyor. Editör, mobil uygulama alanında da gündemi taze tutarak içerikler üretiyor.